Raport: Zmiany klimatyczne skażą 122 miliony ludzi na skrajne ubóstwo do 2030

Jak wynika z najnowszego raportu Globalnego Centrum Adaptacji, zmiany klimatu do końca dekady drastycznie obniżą poziom życia milionom ludzi.

Publikacja: 29.10.2021 13:02

Raport: Zmiany klimatyczne skażą 122 miliony ludzi na skrajne ubóstwo do 2030

Foto: Bloomberg

Według raportu, co trzecią poszkodowaną przez ubóstwo wynikające z ocieplającego się klimatu osobą, będzie mieszkaniec Afryki.

Wnioski płynące z analizy są niepokojące – koszty gospodarcze zmian klimatycznych w Afryce będą wysokie nawet w przypadku osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Szacuje się, że mieszkańcy tego kontynentu ucierpią bardziej niż reszta świata, choć zarówno historycznie jak i obecnie, odpowiadają za globalne emisje gazów cieplarnianych w niewielkim stopniu. W przypadku nieosiągnięcia celów paryskiego porozumienia klimatycznego, niektóre regiony Afryki mogą spodziewać się katastrof. Cały kontynent natomiast mocno odczuje skutki gospodarcze. Zmiana klimatu z pewnością wpłynie na finanse publiczne i stanowi obecnie ryzyko finansowe oraz makroekonomiczne.

Czytaj więcej

ONZ alarmuje: upały, susze, powodzie, huragany będą narastać

Raport pokazuje, że jedynie adaptacja do zmian może obniżyć koszty ocieplania się klimatu w Afryce w ciągu najbliższych 20 lat i że konieczne jest zwiększenie jej skali. Jak wskazuje prognoza, bez działań adaptacyjnych zmiany klimatyczne do 2040 roku doprowadzą do rocznej utraty równowartości 2–4 proc. PKB na kontynencie, przy czym najbardziej dotknięte będą kobiety, osoby ubogie oraz wykluczone.

Jak wynika z analizy, korzyści płynące ze środków adaptacyjnych niemal zawsze przewyższają ich koszty ponad dwukrotnie, a często są nawet ponad pięciokrotnie. W przypadku podjęcia skutecznych działań adaptacyjnych w sektorze rolnym, ich koszt wynosi 15 mld dolarów rocznie. Natomiast koszt bezczynności, obejmującej m.in. płacenie za pomoc w przypadku klęsk żywiołowych i odbudowę po powodziach, 201 mld dolarów. Warto dodać, że rolnictwo dominuje w życiu gospodarczym w wielu krajach afrykańskich, generując 30-40 proc. PKB. Jest też głównym źródłem miejsc pracy dla ponad dwóch trzecich populacji Afryki, zatem wpływ zmian klimatycznych na ten sektor ma daleko idące konsekwencje dla afrykańskich gospodarek.

Czytaj więcej

Bank Światowy: Zmiany klimatu mogą wypędzić z domów 216 mln ludzi

Skalę zagrożenia podkreśla Globalnego Centrum Adaptacji, Patrick Verkooijen:

„Globalne zmiany klimatyczne, jeśli nie zostaną powstrzymane, skażą 122 miliony nowych ludzi na skrajne ubóstwo do 2030 roku. W samej Afryce Subsaharyjskiej 43 miliony ludzi doświadczy ubóstwa przez zmiany klimatyczne, a nawet jeśli będziemy działać szybko, to wciąż 12 milionów ludzi w Afryce może w tym czasie popaść w ubóstwo jedynie z powodu zmian klimatu” – powiedział Verkooijen.

Planeta
Morze Aralskie się odrodzi? Nowy komunikat władz Kazachstanu. „Dwa lata pracy”
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Planeta
Ponad tysiąc erupcji wulkanu Ibu w styczniu. Władze wzywają do ewakuacji
Planeta
Grenlandia: obiekt marzeń Donalda Trumpa i ofiara zmian klimatycznych
Planeta
Metan z Nord Streamu zatruł wody Bałtyku. Dotarł nawet do Zatoki Gdańskiej
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Planeta
Gospodarz szczytu klimatycznego stawia na ropę naftową. Chce stać się potentatem
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej