Według raportu Electricity Market Report 2023, do 2025 roku na rynku energetycznym prowadzenie obejmie energia wiatrowa i słoneczna, a także atomowa. Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej szacują, że produkcja energii z węgla spadnie w Europie oraz obu Amerykach, natomiast wzrośnie na Bliskim Wschodzie i w regionie Azji i Pacyfiku. Oznacza to, że globalne emisje dwutlenku węgla z produkcji energii elektrycznej raczej pozostaną na podobnym poziomie przez kolejne trzy lata.
Czytaj więcej
Grupa badawcza Bloomberg New Energy Finance, zajmująca się czystą energią, opublikowała raport, z którego wynika, że w 2022 roku inwestycje w czystą energię po raz pierwszy dorównały inwestycjom w paliwa kopalne.
Stopniowe wypieranie wykorzystania paliw kopalnych w energetyce będzie jednak prowadzić do spadku emisji CO2. Jak wynika z raportu, w Europie emisje z produkcji energii będą spadać o ok. 10 proc. rocznie do 2025 roku, choć początkowo mogą nieco wzrosnąć, z uwagi na utratę rosyjskich dostaw paliw kopalnych, spowodowaną sankcjami.
W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę i związanego z nią kryzysu energetycznego, światowe zapotrzebowanie na energię spadło o 2 proc. szacuje się jednak, że do 2025 roku wzrośnie o 3 proc., sięgając 29 281 terawatogodzin (TWh), czyli dwukrotności obecnego zużycia w Japonii. Autorzy raportu szacują, że w głównej mierze przyczynią się do tego Indie oraz Chiny. Kraje azjatyckie w ciągu trzech lat będą generować połowę światowego zużycia energii elektrycznej.
Czytaj więcej
Z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynika, że wojna na Ukrainie przyspieszyła rozwój energetyki odnawialnej. "W Europie zrozumiano, że zależność od rosyjskiego gazu nie była dobrym pomysłem, a jego zastąpienie jest już nieodwracalne" – zaznaczają eksperci.