2022 przyniósł przełom pod względem inwestycji w czystą energię

Grupa badawcza Bloomberg New Energy Finance, zajmująca się czystą energią, opublikowała raport, z którego wynika, że w 2022 roku inwestycje w czystą energię po raz pierwszy dorównały inwestycjom w paliwa kopalne.

Publikacja: 02.02.2023 15:38

Najwięcej zainwestowano w energię słoneczną i wiatrową, na które przeznaczono 495 mld dol.

Najwięcej zainwestowano w energię słoneczną i wiatrową, na które przeznaczono 495 mld dol.

Foto: shutterstock

Według najnowszego raportu Bloomberg New Energy Finance w 2022 roku globalne inwestycje w czystą energię wyniosły 1,1 biliona dolarów, czyli tyle samo, ile zainwestowano w produkcję ropy oraz gazu. Wzrost inwestycji w czystą energię wyniósł 31 proc., czyli ponad 250 miliardów dolarów w stosunku do roku poprzedniego, co stanowi rekord.

O ile inwestycje w paliwa kopalne wynikały w dużym stopniu z sytuacji geopolitycznej i wysiłków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, o tyle rosnące zainteresowanie inwestycjami w czystą energię wiązało się przede wszystkim z rosnącą świadomością klimatyczną oraz dostrzeżeniem przez inwestorów potencjału niskoemisyjnych źródeł energii.

Jak stwierdził w oświadczeniu Albert Cheung, szef globalnych analiz w Bloomberg New Energy Finance, odkrycia płynące z raportu „kładą kres wszelkiej debacie na temat wpływu kryzysu energetycznego na wdrażanie czystej energii”.

Jego zdaniem inwestycje w technologie czystej energii są bliskie wyprzedzenia inwestycji w paliwa kopalne i nie będą się cofać. – Przyczynią się do tworzenia krótkoterminowych miejsc pracy i pomogą osiągnąć średnioterminowe cele w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jednak w dłuższej perspektywie potrzebujemy ich znacznie więcej, aby osiągnąć zerowe emisje netto – podkreślił Cheung.

Czytaj więcej

Polacy zdradzili, co jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej

Na czele wiatraki i fotowoltaika

Niemal każdy sektor ujęty w raporcie odnotował wzrost inwestycji. Najwięcej zainwestowano w energię słoneczną i wiatrową, na które przeznaczono 495 miliardów dolarów, czyli o 17 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Inwestycje w pojazdy elektryczne wzrosły o ponad połowę, sięgając 466 miliardów dolarów. Z tego 380 miliardów dolarów zainwestowano w samochody pasażerskie, 24 miliardy dolarów przeznaczono na rozwój publicznej infrastruktury ładowania, a niemal 23 miliardy dolarów wydano na elektryczne pojazdy dwu- i trójkołowe.

Autobusy elektryczne otrzymały 15 miliardów dolarów, a komercyjne pojazdy elektryczne, takie jak ciężarówki, 8 miliardów dolarów. Wzrosły również inwestycje w magazynowanie energii (15,7 miliarda dolarów), zelektryfikowane ciepło (64 miliardy dolarów), zrównoważone materiały (30 miliardów dolarów) oraz wodór, który otrzymał najmniejsze wsparcie finansowe w wysokości 1,1 miliarda dolarów, czyli zaledwie 0,1 proc. całości globalnych inwestycji w czystą energię. Stanowi on jednak obiekt ogromnego zainteresowania sektora prywatnego i jest najszybciej rozwijającym się sektorem, którego inwestycje wzrosły ponadtrzykrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim.

Drugim sektorem, który otrzymał najmniejsze wsparcie finansowe w ubiegłym roku, jest wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, na które wydano 6,3 miliarda dolarów, choć w tym przypadku również odnotowano spory, bo niemal trzykrotny, wzrost inwestycji. Eksperci szacują, że obie technologie będą sobie na rynku radzić coraz lepiej, ich dynamiczny rozwój jest też konieczny, aby mogły wywrzeć znaczący wpływ na klimat.

Bez zmian pozostał poziom inwestycji w energetykę jądrową.

Czytaj więcej

„Czyste powietrze” po nowemu. Zasady programu na 2023 rok

Chiny agresywnie inwestują

Niemal połowa inwestycji w czystą energię została poczyniona przez Chiny, które przeznaczyły na nie w ubiegłym roku 546 miliardów dolarów. Unia Europejska wydała 180 miliardów, a Stany Zjednoczone – 141 miliardów. Tuż za nimi uplasowały się Niemcy, głównie dzięki rosnącemu rynkowi pojazdów elektrycznych, co zrekompensowało spowolnienie inwestycji w odnawialne źródła energii.

Na czwartym miejscu znalazła się Francja, a na piątym Wielka Brytania, której inwestycje w morską energię wiatrową spadły o ok. 20 proc. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Japonia, Korea Południowa, Indie, Hiszpania oraz Włochy. Jak podkreśla Antoine Vagneur-Jones, szef badań handlu i łańcuchów dostaw w Bloomberg New Energy Finance, wielkość udziału w rynku innych państw – poza Chinami – dopiero się klaruje, ale kraj wyraźnie stara się zdominować rynek.

W raporcie odnotowano też wyjątkowo dynamiczny wzrost inwestycji w fabryki zajmujące się czystymi technologiami. W ubiegłym roku ich wartość wyniosła 78,7 miliarda dolarów, co oznacza czterokrotny wzrost od 2018 roku oraz 44 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się inwestycje w fabryki związane z produkcją akumulatorów. Szacuje się, że obiekty zajmujące się produkcją baterii litowo-jonowych stanowiły 58 proc. obiektów oddanych do użytku w ubiegłym roku.

Zauważono też wzrost inwestycji w fabryki w niektórych regionach, np. w Stanach Zjednoczonych, które zainwestowały o 40 proc. więcej niż w roku poprzednim, co przypisuje się w dużej mierze uchwaleniu ustawy Inflation Reduction Act.

Czytaj więcej

Raport: konsumenci coraz bardziej dostrzegają korzyści płynące z czystej energii

Wciąż za mało

Mimo że wysokość ubiegłorocznych inwestycji w czystą energię napawa optymizmem, to autorzy raportu ostrzegają, że wciąż nie osiągnięto poziomu wymaganego, aby do połowy stulecia zrealizować cel zerowej emisji netto.

Według analizy Bloomberg New Energy Finance w tym celu konieczne jest, aby do końca dekady co roku inwestować w transformację energetyczną 4,55 biliona dolarów. Jest to spójne z szacunkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która w raporcie „Net Zero by 2050” z 2021 roku prognozowała, że osiągnięcie zerowej emisji netto do połowy stulecia wymaga wzrostu globalnych inwestycji w czystą energię do ok. 4 bilionów dolarów.

W tym samym raporcie założono, że w 2030 roku, pomimo wzrostu światowej gospodarki o ok. 40 proc., jej zużycie energii będzie o 7 proc. mniejsze.

Autorzy raportu szacują, że do 2030 roku największe możliwości inwestycyjne będą oferować elektryfikacja transportu, odnawialne źródła energii oraz rozwój sieci, odpowiedzialne łącznie za 72 proc. inwestycji.

W kolejnej dekadzie roczne inwestycje w czystą energię wzrosną do 6,8 biliona dolarów, a w następnej osiągną poziom 7,87 biliona dolarów.

Odnawialne Źródła Energii
Otwarto największą na świecie farmę fotowoltaiczną w Dubaju
Odnawialne Źródła Energii
Polska firma zbuduje największą morską elektrownię wiatrową na świecie
Odnawialne Źródła Energii
Pożary paneli fotowoltaicznych. Czy ta technologia jest bezpieczna?
Odnawialne Źródła Energii
Raport: Potrojenie udziału OZE do 2030 roku w zasięgu ręki
Odnawialne Źródła Energii
Transformacja energetyczna jako główny priorytet w sektorze odnawialnych źródeł energii