Jak wynika z raportu TransitionZero, przejście z węgla na czystą energię mogłoby przynieść globalne oszczędności. Autorzy analizy podkreślają, że koszty energii odnawialnej spadły od 2010 roku o 99 proc., w wyniku czego gaz nie stanowi już opłacalnego narzędzia transformacji energetycznej.
Gaz przestał być postrzegany jako korzystne ekonomicznie paliwo pomostowe z uwagi na niestabilność cen, ale również niedobory dostaw oraz osłabienie wzrostu gospodarczego skutek pandemii koronawirusa. Na sytuację wpłynęła też w znacznym stopniu rosyjska inwazja na Ukrainę.
W ramach nowego projektu Coal to Clean Carbon Price Index (C3PI) oszacowano, że średnia globalna cena emisji CO2, wymagana do przejścia na energię odnawialną oraz magazynowania energii w akumulatorach, wynosi w 2022 roku -62 USD/tCO2. Przejście z węgla na gaz kosztuje z kolei 235 USD/tCO2. W przypadku Unii Europejskiej przejście z węgla na czystą energię kosztuje -90 USD/tCO2, natomiast przejście z węgla na gaz 288 USD/tCO2.
Czytaj więcej
Ceny gazu w Unii rosną, tymczasem Polska planuje gazową ekspansję w energetyce.
Jak podkreślają autorzy analizy, gaz ziemny przez lata był stosowany jako narzędzie pomostowe z uwagi na fakt, że historycznie ceny przejścia na inny rodzaj paliwa analizowano w oparciu o ceny wytwarzania energii z węgla i gazu ziemnego, będącego paliwem o mniejszej od węgla emisyjności. Ostrzegają jednak, że to podejście nie jest właściwe podejście w kontekście scenariusza neutralności klimatycznej, opracowanej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną. Zgodnie z nim do 2040 roku na całym świecie (a w przypadku gospodarek zaawansowanych do 2035 roku), konieczne jest odejście od wytwarzania energii z węgla i gazu za wyjątkiem technologii CCS.