W rozmowie z francuskim kanałem TF1 Christophe Béchu, minister ds. transformacji ekologicznej, ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych uderzają we Francję z wielką siłą. Polityk odniósł się w ten sposób do rządowego raportu, którego autorzy twierdzą, że zjawiska naturalne, podnoszenie się poziomu mórz i ingerencja człowieka w naturę sprawiają, że francuskie wybrzeże zmieni się w przyszłości – i to nie tak odległej – nie do poznania.
Francja: Erozja wybrzeża zagraża tysiącom domów
Eksperci z Centrum Studiów i Ekspertyzy ds. Zagrożeń, Środowiska, Mobilności i Rozwoju (Cerema) stworzyli raport, z którego wynika, że we Francji już niebawem erozja wybrzeża może sprawić, że zagrożone będzie około tysiąc budynków. To bardzo alarmujące między innymi dlatego, że połowa z nich to budynki mieszkalne. W dłuższej perspektywie sytuacja może się zaś dramatycznie pogorszyć – ostrzegają badacze.
Czytaj więcej
Zmiany klimatyczne zaczynają być coraz bardziej widoczne. Dotyczą już nie tylko obszarów leśnych czy poziomów mórz. Zagrożone stają się też największe światowe metropolie.
Jak zauważył minister ds. transformacji ekologicznej Christophe Bechu, odnosząc się do raportu, w związku ze wzrostem poziomu oceanów, niektóre obszary Francji nie będą w przyszłości nadawać się do zamieszkania – konieczne będą między innymi przesiedlenia na inne tereny. „Ocean zjada naszą ziemię. Każdego tygodnia znika teren wielkości boiska do piłki nożnej” – wskazał polityk, zaznaczając, że w nadchodzących latach francuskie wybrzeże wyglądać może zupełnie inaczej, niż obecnie.
Francja mierzy się ze skutkami zmian klimatu. Utraciła już obszar około 30 kilometrów kwadratowych
Z raportu Crema wynika, że do 2028 roku erozja wybrzeża może stanowić zagrożenie dla około tysiąca budynków, z czego połowa to budynki mieszkalne. Do 2100 roku zaś – dla nawet 450 tysięcy. „Na północy kraju mamy powodzie, a na południu – susze. Na wschodzie ośrodki narciarskie, w których nie pada już śnieg, a na wybrzeżu – cofanie się linii brzegowej. Wszędzie widzimy skutki zmian klimatycznych” – zaznaczył we wpisie opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter) Bechu. "Erozja linii brzegowej stwarza poważne wyzwania dla niektórych społeczności przybrzeżnych w naszym kraju. Chcę uspokoić mieszkających tam Francuzów: państwo ich nie opuści" – dodał.