UNESCO obserwuje prawie 19 tys. lodowców. Jedna trzecia z nich wkrótce zniknie

Według nowego badania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), nawet przy utrzymaniu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C, ogromna część lodowców stopnieje do 2050 roku.

Publikacja: 08.11.2022 13:05

UNESCO obserwuje prawie 19 tys. lodowców. Jedna trzecia z nich wkrótce zniknie

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez UNESCO we współpracy z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN), rosnące emisje dwutlenku węgla doprowadziły do wyjątkowo szybkiego topnienia lodowców. Od 2000 roku ubywa ich w przyspieszonym tempie i naukowcy szacują, że w ciągu 30 lat zniknie co najmniej jedna trzecia. Pozostałe dwie trzecie można jeszcze uratować, ale warunkiem jest niezwłoczne ograniczenie emisji CO2 tak, aby osiągnąć cele klimatyczne Porozumienia Paryskiego.

Obserwacje UNESCO obejmują 18.600 lodowców w 50 z ponad tysiąca miejsc światowego dziedzictwa, które stanowią niemal 10 proc. całkowitej powierzchni zlodowaconej Ziemi. W ich skład wchodzi m.in. Chronione przez UNESCO lodowce z miejsc światowego dziedzictwa tracą obecnie 58 miliardów ton lodu rocznie, co odpowiada łącznej ilości wody zużywanej co roku przez Francję i Hiszpanię. Wpływa to na ok. 5 proc. obserwowanego globalnego wzrostu poziomu mórz.

Czytaj więcej

Topniejące lodowce mogą doprowadzić do kolejnej pandemii

Zagrożone lodowce znajdują się w Afryce, Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej, Ameryce Północnej i Oceanii. Najszybciej znikają lodowce z w Parku Narodowego Trzech Równoległych Rzek w chińskiej prowincji Yunnan, które od 2000 roku straciły aż 57 proc. swojej masy. Do 2050 roku mogą zniknąć m.in. lodowce znajdujące się w Parku Narodowym Kilimandżaro i Mount Kenya w Afryce oraz Parkach Narodowych Yellowstone i Yosemite w Stanach Zjednoczonych.

W ciągu ostatnich 20 lat drastycznie, bo aż o 25 proc., zmniejszyły się również lodowe znajdujące się przy granicy amerykańsko-kanadyjskiej w Waterton-Glacier International Peace Park. Zagrożone są również lodowce we włoskich Dolomitach, francuskich Pirenejach, argentyńskim parku narodowym Los Alerces, peruwiańskim parku narodowym Huascarán i nowozelandzkim Te Wahipounamu.

Czytaj więcej

Szwajcarskie lodowce topnieją w rekordowym tempie. Straciły 6 proc. objętości

Lodowce mają ogromne znaczenie dla co najmniej 50 proc. globalnej populacji, dla której stanowią źródło wody. Choć skutki ich topnienia chwilowo mogą być pozytywne, długofalowo będą miały bardzo szkodliwy wpływ na produkcję rolną oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Jak podkreśla Tales Carvalho Resende, główny autor raportu, „lodowce są jednym z cennych wskaźników zmian klimatycznych, ponieważ są widoczne”, a ich topnienie stanowi jeden z najbardziej zauważalnych dowodów na pogłębianie się kryzysu klimatycznego.

„Ten raport to wezwanie do działania. Tylko szybkie obniżenie poziomu emisji CO2 może uratować lodowce i wyjątkową bioróżnorodność, która od nich zależy. COP27 odegra kluczową rolę w znalezieniu rozwiązań tego problemu. UNESCO jest zdecydowane wspierać państwa w dążeniu do tego celu” – powiedziała Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO.

Oceany i lodowce
Ocean „zjada” Francję. Minister ostrzega: woda zabierze domy, hotele i kempingi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Oceany i lodowce
Jak uratować „lodowiec zagłady”? Zawiodła metoda, na którą stawiali naukowcy
Oceany i lodowce
Walka o ostatni lodowiec w Wenezueli. Kontrowersyjny pomysł władz. „To absurd”
Oceany i lodowce
„Lodowiec zagłady” ocaleje? Badacze chcą zbudować wokół niego gigantyczne osłony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Oceany i lodowce
„Lodowiec zagłady” topnieje w błyskawicznym tempie. Naukowcy poznali przyczynę