Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 15.07.2025 09:26 Publikacja: 01.10.2022 15:57
Foto: AdobeStock
Jak poinformowała Szwajcarska Akademia Nauk, rok 2022 był rekordowy pod względem topnienia lodowców. Będące najliczniejszą grupą tego rodzaju formacji w Europie szwajcarskie lodowce, w skali roku straciły aż 6 proc. swojej całkowitej objętości. Badacze zaznaczają, że niektóre mniejsze masy lodu praktycznie zniknęły.
Powodem tej sytuacji jest między innymi to, że zeszłoroczna zima przyniosła w Alpach stosunkowo niewielkie opady śniegu, co sprawiło, że lodowce miały zdecydowanie mniejszą naturalną ochronę przed dodatnimi temperaturami niż zwykle. W Europie na początku lata wystąpiły także rekordowe fale upałów – w lipcu w szwajcarskiej wiosce Zermatt, która znajduje się w górach, temperatury dochodziły do 30 st. Celsjusza. Badacze zaznaczają, że „sezon był ekstremalny” i zwracają uwagę, że miejscowość leży u podnóża najwyższych alpejskich szczytów – nie powinno więc dochodzić do tego rodzaju sytuacji. Obojętne nie było również to, że pył saharyjski, który dotarł nad Europę Południową, ubrudził śnieg i zwiększył pochłanianie ciepła słonecznego.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W obliczu kryzysu klimatycznego i wiążącego się z nim rosnącego poziomu mórz, za jakiś czas cały swoje terytoriu...
Ocieplenie oceanów w 2024 roku uderzyło z bezprecedensową siłą – wskazują eksperci ze Światowej Organizacji Mete...
W wyniku emisji gazów cieplarnianych, pochodzących ze spalania paliw kopalnych 40 procent obecnie istniejących l...
W wyniku oderwania się ogromnego fragmentu lodowca Birch, znajdująca się w szwajcarskich Alpach wioska Blatten n...
Na przestrzeni lat 2003–2022 ponad jedna piąta światowych oceanów stała się ciemniejsza – wynika z nowego badani...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas