Komisja Europejska ogłosiła szeroko zakrojony program REPowerEU, który może nie tylko pomóc w uniezależnieniu Unii Europejskiej od rosyjskich paliw kopalnych, ale też wesprzeć sprawiedliwą transformację energetyczną oraz dążenie do osiągnięcia celów klimatycznych. Unijny plan klimatyczny zakłada do końca dekady redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w stosunku do poziomów z 1990 r. Unia planuje również uczynić do 2050 r. Europę pierwszym na świecie kontynentem neutralnym klimatycznie.
Plan jest jasny
Plan Unii opiera się na trzech założeniach: przejściu na import większej ilości nierosyjskiego gazu, szybszym wprowadzeniu energii odnawialnej oraz wzmożeniu wysiłków na rzecz oszczędzania energii.
Inwestycje te obejmują 86 mld euro na energię odnawialną, 27 mld na infrastrukturę wodorową, 29 mld euro na sieci energetyczne oraz 56 mld euro na oszczędność energii i pompy ciepła. Według Komisji potrzebne będą również inwestycje w infrastrukturę paliw kopalnych, głównie ze względu na śródlądowe kraje Europy Środkowej i Wschodniej, które nie posiadają dostępu do innych niż rosyjskie dostaw. Na kilkanaście projektów związanych z gazem przeznaczonych ma zostać łącznie 10 mld euro, a na projekty związane z ropą – 2 mld euro.
Według nowego planu Unia ma do końca roku zrezygnować nawet z dwóch trzecich rosyjskiego gazu, z czego połowę zastąpić ma ciekły gaz ziemny, a drugą połowę gaz pochodzący z krajów trzecich, takich jak Norwegia, Azerbejdżan czy Algieria. Dotychczas Europa kupowała od Rosji 155 mld m sześc. gazu rocznie.
Czytaj więcej
Wzrost emisji odnotowały wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a najwyższe emisje w ost...