Aktualizacja: 21.11.2024 18:17 Publikacja: 29.06.2023 09:59
Woliński Park Narodowy
Foto: Adobe Stock
- Ochrona przyrody na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego jest zadaniem priorytetowym i to w jej interesie powinny być podporządkowane wszelkie działania podejmowana na terenie parku, szczególnie, że istnieją alternatywne opcje dla tej ścieżki rowerowej” – mówi prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot i zapowiada interwencję.
W maju 2020 r. Minister Środowiska zwrócił się do Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego z wnioskiem o opinię ws. planowanej przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich ścieżki rowerowej. Po merytorycznej analizie kolizji przedsięwzięcia z wymogami ochrony przyrody dyrektor wydał opinię negatywną. W uzasadnieniu wskazał m. in., że nie przeprowadzono oceny oddziaływania na środowisko pomimo „jednoznacznego stanowiska parku, które na taką konieczność wskazywało”.
Choć podczas szczytu klimatycznego COP26, który odbył się trzy lata temu w szkockim Glasgow, ponad 100 krajów zobowiązało się do podjęcia wysiłków w celu wyeliminowania deforestacji, najnowsze dane wskazują, że wylesianie na świecie w 2023 roku wzrosło. To bardzo niepokojące – alarmują eksperci.
– Zależy nam na tym, aby na drodze do osiągnięcia tych 20 proc. lasów chronionych przed wycinką, uwzględnić interesy wszystkich stron, stąd pomysł stworzenia Narady o Lasach i zespołów, w ramach których wszyscy mogą wspólnie zasiąść do stołu i porozmawiać – mówi Mikołaj Dorożała, Wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Konserwator Przyrody.
Według danych agencji badań kosmicznych INPE, w pierwszym kwartale 2024 roku poziom wycinki lasów w Amazonii w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej spadł aż o 40 procent.
Większość grzybiarzy jest zdania, że najlepszym momentem na zbiory grzybów jest połowa lata bądź jesień, ale w tym roku sezon zaczął się zaskakująco szybko.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Coraz częstsze kradzieże drewna z lasu mogą mieć fatalne skutki dla Francji – ostrzegają eksperci. Szacuje się, że w ostatnim czasie nielegalnie wycięto tak dużą liczbę drzew, że pozyskane z nich drewno kosztować mogło setki tysięcy euro. Władze starają się namierzyć złodziei i nie dopuścić do katastrofy ekologicznej.
Sezon grzybobrania w pełni. Choć szukanie grzybów to jedna z ulubionych aktywności Polaków, nie wszyscy wiedzą, że istnieją pewne ograniczenia. W niektórych miejscach zbieranie jest zabronione, a osobom, które złamią zakaz grozi mandat.
Wiralowa sesja zdjęciowa nad Morskim Okiem rozbudziła kolejną dyskusję o zachowaniu turystów w górach, zwłaszcza w Tatrach. Ponownie pojawia się pytanie o znajomość kluczowych zasad zwiedzania polskich parków narodowych. Kiedy i za co można dostać mandat?
Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała poinformował w rozmowie z PAP, że po ponad dwóch dekadach rozpoczęty zostanie proces tworzenia nowego parku narodowego. W Polsce istnieją obecnie 23 parki narodowe, które zajmują jedynie nieco ponad 1 proc. powierzchni naszego kraju. To bardzo niewiele.
Agencja Kenya Wildlife Services przedstawiła w kenijskim parlamencie projekt podniesienia cen biletów wstępu do parków narodowych. Jeśli nowe stawki zostaną zaakceptowane, wyższych kosztów należy się spodziewać już od 1 stycznia 2024 roku.
W sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego na obszarze Natura 2000 Tatry planowana jest inwestycja z betoniarnią i kruszarnią oraz 400-450 nalotami helikopterów. Chodzi o modernizację stacji narciarskiej.
Zamiast wzmocnienia ochrony przyrody i umożliwienia tworzenia nowych parków narodowych, ustawa o polskich parkach narodowych czyni z nich ostatecznie łup dla politycznych interesów - alarmują aktywiści.
Wstęp do wszystkich 23 parków narodowych będzie płatny – przewiduje projekt ustawy o parkach narodowych przygotowany przez Ministerstwo Środowiska – informuje portal Prawo.pl.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Kongres łączy liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego, by wspólnie kreować rozwiązania wspierające gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas