W ubiegłym roku Komisja Europejska zaproponowała rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania wylesianiu i degradacji lasów. - By odnieść sukces w walce z kryzysem klimatycznym i kryzysem różnorodności biologicznej na świecie, musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za działania zarówno wewnątrz UE, jak i poza jej granicami - mówił wówczas wiceprzewodniczący KE, Frans Timmermans. - Rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania wylesianiu odpowiada na wezwania obywateli do zminimalizowania europejskiego udziału w wylesianiu i do promowania zrównoważonej konsumpcji - podkreślał.
Teraz Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie wniosku. Przyjęcie oraz stosowanie przepisów gwarantować będzie, iż określone kluczowe towary wprowadzane na unijny rynek nie będą przyczyniać się dłużej do wylesiania i degradacji lasów w UE, będącej znaczącym konsumentem tego rodzaju towarów. Działania te pomogą także zredukować emisje gazów cieplarnianych i utratę różnorodności biologicznej.
Wraz z wejściem w życie przepisów, firmy zobligowane będą do sprawdzania i wydawania oświadczenia o należytej staranności wskazującego, że towary wprowadzane na rynek UE nie doprowadziły do wylesiania i degradacji lasów w dowolnym miejscu na świecie.
Czytaj więcej
W przyszłym miesiącu w Montrealu odbędzie się 15. Konferencja ONZ w sprawie Różnorodności Biologicznej (COP 15). Zdaniem ekspertów jest to jedna z ostatnich okazji do uzgodnienia planu, który pozwoli uratować wymierające na świecie gatunki.
W komunikacie prasowym PE zaznacza, że przepisy – tak jak chciała KE – obejmą między innymi bydło, kakao, kawę, olej palmowy, soję i drewno, a także produkty, które zawierają te towary, były nimi karmione lub zostały wykonane przy ich użyciu. Do listy, podczas negocjacji, dodano także gumę, węgiel drzewny, produkty z papieru drukowanego i pochodne oleju palmowego.