Czy państwa mają obowiązek walczyć ze zmianami klimatu? Przełomowa opinia MTS

Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze – głównym organem sądowniczym ONZ – rozpoczęły się publiczne przesłuchania, które mają pozwolić określić obowiązki krajów w sprawie walki ze zmianami klimatu. Na opinię MTS czekają między innymi przedstawiciele wyspiarskich państw, które mogą ucierpieć w pierwszej kolejności z powodu zmian klimatu.

Publikacja: 03.12.2024 15:11

Siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości znajduje się w Hadze w Holandii.

Siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości znajduje się w Hadze w Holandii.

Foto: Ksenia Kuleshova/Bloomberg

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) rozpoczął w Hadze przesłuchania związane z zobowiązaniami państw w sprawie zmian klimatu. Czego konkretnie dotyczy sprawa? Panel 15 sędziów MTS – pochodzących z całego świata – będzie starał się odpowiedzieć na dwa kluczowe dla sprawy pytania: co kraje zobowiązane są robić na mocy prawa międzynarodowego, by chronić klimat i środowisko przed emisjami gazów cieplarnianych spowodowanymi przez człowieka oraz jakie są konsekwencje prawne dla rządów, których brak działania znacząco wpłynął na stan środowiska i zmiany klimatu.

Drugie z pytań dotyczy przede wszystkim państw wyspiarskich na Pacyfiku, bo na skutek zmian klimatu prawdopodobnie ucierpią one najbardziej i w pierwszej kolejności. W takim samym stopniu dotyczy to jednak także obecnych i przyszłych pokoleń dotkniętych negatywnymi skutkami zmiany klimatu. 

Po zakończeniu publicznych przesłuchań – które potrwać mają do 13 grudnia – sędziowie prawdopodobnie będą potrzebować miesięcy na analizę wszystkich argumentów prawnych. Oczekuje się, że swoje opinie wydadzą dopiero w 2025 roku.

Czytaj więcej

Ważny wyrok Strasburga ws. walki ze zmianami klimatycznymi

Przesłuchania przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie zmian klimatu

Pierwszego dnia przesłuchań głos w sprawie zajął Ralph Regenvanu – wysłannik Vanuatu, położonego na 198 wyspach Nowych Hebrydów państwa w Oceanii. Złożył on skargę, w której zaznaczył, iż niektóre – będące dużymi emitentami – kraje powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności prawnej za skutki zmiany klimatu. 

Podczas przesłuchania, które odbyło się w Pałacu Pokoju w Hadze, Regenvanu powiedział między innymi, że odpowiedzialność za kryzys klimatyczny leży po stronie „garstki łatwo do zidentyfikowania państw”, które „wytworzyły zdecydowaną większość emisji gazów cieplarnianych, ale najmniej straciły na skutkach zmian klimatu”.

Przed MTS zwrócił on między innymi uwagę na to, że wyspiarskie państwa Pacyfiku – takie jak między innymi Vanuatu – już obecnie poważnie odczuwają skutki podnoszenia się poziomu mórz i coraz częstszych, oraz coraz poważniejszych, katastrof. „Znajdujemy się na pierwszej linii kryzysu, którego nie wywołaliśmy” — stwierdził Regenvan. Jak zaznaczył, duże państwa wciąż emitują ogromne ilości gazów cieplarnianych pomimo „coraz poważniejszych ostrzeżeń” ze strony naukowców. Zauważył też, od 1990 roku emisje wzrosły o ponad 50 procent.

Czytaj więcej

Polacy zmęczeni zmianami klimatu? Nowy raport pokazuje zmianę nastrojów

Ilan Kiloe – przedstawiciel Melanesian Spearhead Group, grupy reprezentującej między innymi Fidżi, Papuę-Nową Gwineę, Wyspy Salomona i Vanuatu – powiedział zaś, że „rzeczywistość jest taka, iż ​​wiele narodów nie przetrwa”. Podkreślił, że „kryzys klimatyczny zagraża prawu narodów do samostanowienia„ oraz że ”niesprawiedliwość zmian klimatycznych jest nierozerwalnie związana z kolonializmem, któremu niektóre narody zostały poddane przez kilka państw”. „Nie otrząsnęliśmy się jeszcze po wyrządzonej nam przemocy. Walczymy o odbudowę i umocnienie pozycji w systemie, którego nie stworzyliśmy” - podkreślił. 

Głos w sprawie zajęła podczas przesłuchania także Margaretha Wewerinke-Singh, przedstawicielka Vanuatu i Melanesian Spearhead Group. Jak stwierdziła, „niektóre państwa naruszyły prawo międzynarodowe poprzez swoje działania i zaniechania”. Prawniczka zauważyła, że ​​chodzi między innymi o wydawanie licencji na wydobycie paliw kopalnych, przyznawanie dotacji przemysłowi paliw kopalnych oraz brak wprowadzenia odpowiednich regulacji dotyczących emisji bądź zapewnienia finansowania na mocy Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Zdaniem Wewerinke-Singh odpowiedzialne za kryzys państwa „powinny być zobowiązane do dokonania pełnego zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę”. „Musi to być proporcjonalne do ich wkładu w wyrządzone szkody” – dodała.  

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zdefiniuje obowiązki państw ws. zmian klimatycznych

Dlaczego MTS został poproszony o wydanie opinii w sprawie? We wrześniu ubiegłego roku do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) trafiła prośba o wydanie opinii w sprawie ochrony oceanów przed globalnym ociepleniem. Sprawę wniosło dziewięć wyspiarskich państw, których istnienie zagrożone jest przez wzrost poziomu wód. Kraje te domagały się, by za zanieczyszczenie wód uznać również emisję CO2.

Ostatecznie trybunał podzielił ich punkt widzenia, w związku z czym najwięksi emitenci gazów cieplarnianych zostali zmuszeni do działania. Była to pierwsza tego typu sprawa przed międzynarodowym trybunałem. W opinii stwierdzono wówczas, że gazy cieplarniane stanowią zanieczyszczenie morza oraz że kraje muszą chronić oceany. Sprawa ta była kluczowa dla rozpoczęcia dyskusji na temat zobowiązań prawnych państw ws. zmian klimatu. 

„Zmiany klimatu nie są dla nas odległym zagrożeniem” — zaznaczał Vishal Prasad, dyrektor grupy Pacific Islands Students Fighting Climate Change, która odegrała kluczową rolę w poruszeniu tej kwestii w MTS. „To zmienia nasze życie już teraz. Nasze wyspy są zagrożone. Nasze społeczności stają w obliczu destrukcyjnych zmian w tempie i skali, których pokolenia przed nami nie znały” — powiedział Prasad dziennikarzom. 

Czy państwa muszą walczyć ze zmianami klimatu? Opinia MTS

W ubiegłym roku Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się za przyjęciem rezolucji z wnioskiem do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który miał zdefiniować obowiązki państw odnośnie zmian klimatycznych. Opinia ta miała skłonić rządy do podejmowania bardziej radykalnych kroków i upraszczania prawa międzynarodowego.

Historyczna rezolucja z prośbą o opinię Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości została zainspirowana przez organizację studentów z wysp Pacyfiku, którzy chcą walczyć ze zmianami klimatu. Przegłosowano ją większością głosów po czteroletniej kampanii prowadzonej przez Republikę Vanuatu.

„Taka opinia pomoże Zgromadzeniu Ogólnemu, ONZ i państwom członkowskim podejmować bardziej odważne i silniejsze działania na rzecz ochrony klimatu, których nasz świat desperacko potrzebuje” - mówił wówczas sekretarz generalny ONZ General António Guterres. 

W ciągu najbliższych dwóch tygodni – bo do 13 grudnia – sędziowie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości wysłuchają oświadczeń 98 krajów, w tym bogatych krajów rozwiniętych, które ponoszą największą odpowiedzialność za kryzys klimatyczny. Mowa tu między innymi o Wielkiej Brytanii i Rosji. Stany Zjednoczone i Chiny – najwięksi emitenci na świecie – także złożą swoje oświadczenia. Kraje te nie uznają jednak w pełni autorytetu MTS. Podczas przesłuchań – poza państwami w największym stopniu odpowiedzialnymi za zmiany klimatu – głos zajmą jednak przede wszystkim państwa, które w niewielkim stopniu przyczyniły się do globalnej emisji gazów cieplarnianych, a jednocześnie ponoszą największy ciężar ich wpływu. To między innymi Bangladesz i Sudan oraz właśnie kraje wysp Pacyfiku.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) rozpoczął w Hadze przesłuchania związane z zobowiązaniami państw w sprawie zmian klimatu. Czego konkretnie dotyczy sprawa? Panel 15 sędziów MTS – pochodzących z całego świata – będzie starał się odpowiedzieć na dwa kluczowe dla sprawy pytania: co kraje zobowiązane są robić na mocy prawa międzynarodowego, by chronić klimat i środowisko przed emisjami gazów cieplarnianych spowodowanymi przez człowieka oraz jakie są konsekwencje prawne dla rządów, których brak działania znacząco wpłynął na stan środowiska i zmiany klimatu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat i ludzie
Jaki wpływ na środowisko ma Black Friday? Święto przecen i góra śmieci
Klimat i ludzie
Polacy nie chcą rezygnować ze stylu życia, który szkodzi planecie. Nowe badanie
Klimat i ludzie
Dania wprowadzi podatek od emisji CO2 w rolnictwie. To pierwszy taki kraj na świecie
Klimat i ludzie
Talibowie na szczycie klimatycznym w Baku. Chcą rozmawiać o zmianach klimatu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Klimat i ludzie
Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłaszają nowy plan klimatyczny. „To greenwashing”
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska