Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze – głównym organem sądowniczym ONZ – na początku grudnia odbędą się publiczne przesłuchania, które mogą pomóc określić obowiązki krajów w sprawie walki ze zmianami klimatu.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zdefiniuje obowiązki państw ws. zmian klimatycznych
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) poinformował, że przesłuchania związane z „zobowiązaniami państw w odniesieniu do zmiany klimatu” rozpoczną się 2 grudnia tego roku.
Czego konkretnie dotyczy sprawa? Panel 15 sędziów MTS, pochodzących z całego świata, będzie starał się odpowiedzieć na dwa kluczowe dla sprawy pytania – co kraje zobowiązane są robić na mocy prawa międzynarodowego, by chronić klimat i środowisko przed emisjami gazów cieplarnianych spowodowanymi przez człowieka oraz jakie są konsekwencje prawne dla rządów, których brak działania znacząco zaszkodził klimatowi i środowisku.
Czytaj więcej
W rejonie archipelagu Orkadów Południowych utknęła A23a – największa na świecie góra lodowa. Ważąca bilion ton bryła kilka miesiący temu zaczęła „wirować” w miejscu. Zdaniem naukowców, zamiast poruszać się wraz z najsilniejszym prądem oceanicznym na Ziemi, może obracać się w miejscu jeszcze przez wiele lat.
Jak zaznaczono, drugie z pytań odnosi się przede wszystkim do „małych rozwijających się państw wyspiarskich”, które na skutek zmiany klimatu prawdopodobnie ucierpią najbardziej. W takim samym stopniu dotyczy to także – jak czytamy – „obecnych i przyszłych pokoleń dotkniętych negatywnymi skutkami zmiany klimatu”.