Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.07.2025 07:01 Publikacja: 09.08.2023 10:33
Foto: Adobe Stock
Tegoroczny lipiec był prawdopodobnie najgorętszym miesiącem od 120 000 lat, a ogromna część Europy, Afryki Północnej, Ameryki Północnej i Azji zmagała się z ekstremalnymi falami upałów.
Jak wynika z najnowszego raportu organizacji Climate Central, w ubiegłym miesiącu aż cztery na pięć osób doświadczyło wyjątkowo wysokich temperatur, będących efektem pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Według ustaleń ekspertów, którzy w badaniu wykorzystali narzędzie znane jako wskaźnik zmiany klimatu (Climate Shift Index), w związku z wystąpieniem ekstremalnych temperatur w lipcu ucierpiało aż 6,5 miliarda ludzi, czyli 81 proc. globalnej populacji. Analiza uwzględniła wpływ zmian klimatu na średnie dzienne temperatury w 200 krajach i 4700 miastach. Wśród regionów szczególnie podatnych na upały spowodowane zmianami klimatycznymi w lipcu wskazano Karaiby, Amerykę Środkową, Afrykę Północną, Bliski Wschód, Sahel i część Kanady. Miasta, które wyjątkowo silnie odczuły w ubiegłym miesiącu ekstremalne temperatury to Aleksandria (Egipt), Dżudda (Arabia Saudyjska), Dhaka (Bangladesz) oraz Meksyk.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ze stron internetowych agencji federalnych USA znikają raporty dotyczące zmian klimatu, których przygotowanie wy...
Blisko jedna trzecia mieszkańców Tuvalu, wyspiarskiego kraju na Pacyfiku, który - ze względu na podnoszący się p...
Nowy raport przedstawiony przez giganta „szybkiej mody” pokazuje, że zamiast ograniczać szkodliwy wpływ na środo...
Enigmatyczni, tajemniczy, półanonimowi – takimi epitetami obdarza się założycieli funduszu Quadrature Capital, k...
Najprawdopodobniej na początku lipca Komisja Europejska ogłosi nowy cel klimatyczny do 2040 roku. Bardzo możliwe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas