Aktualizacja: 21.11.2024 22:59 Publikacja: 10.12.2021 14:10
Foto: AFP
Cem Özdemir przeciera szlaki pod wieloma względami. Jest pierwszym federalnym ministrem tureckiego pochodzenia w Niemczech i prawdopodobnie pierwszym ministrem, który po nominację przyjechał na rowerze. Jest też wegetarianinem, który pokieruje niemieckim resortem rolnictwa i żywności.
Dotychczasowy sekretarz stanu w resorcie rolnictwa i żywności Steffen Bilger, nominację Özdemira nazwał „zniewagą dla rolników”. Znacznie cieplej wypowiada się o nim Joachim Rukwied, szef Niemieckiego Związku Rolników, który powiedział, że „byłoby korzystne mieć tak wybitną osobę jak pan Özdemir w ministerstwie rolnictwa”. „Uważa się go za pragmatyka i podobnie jak ja pochodzi z Badenii-Wirtembergii, to dobra podstawa do współpracy” – powiedział Rukwied.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
Delegacja nieuznawanego na arenie międzynarodowej rządu talibów uczestniczą w charakterze obserwatora w rozmowach na szczycie klimatycznym COP29 w Baku, po raz pierwszy od przejęcia władzy w 2021 roku. Afganistan znajduje się w czołówce krajów najbardziej dotkniętych konsekwencjami pogłębiającego się kryzysu klimatycznego na świecie.
Zgodnie z zaktualizowanym krajowym planem klimatycznym, Zjednoczone Emiraty Arabskie planują obniżyć emisje do 2035 roku o 47 proc. w stosunku do poziomów z roku 2019. Przedstawiciele organizacji klimatycznych podkreślają, że kraj wciąż mocno inwestuje w projekty kopalne, a w swoim planie pomija emisje pochodzące z eksportu.
Najnowsze odkrycie naukowców może stanowić przełom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. Wynika z niego, że rośliny pochłaniają o 31 proc. więcej dwutlenku węgla niż do tej pory sądzono. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają lasy deszczowe. Omówienie wspomnianych badań przynosi magazyn „Nature”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zbadali wodę z Odry pobraną w czasie wrześniowej powodzi. Stwierdzili, że normy stężenia w niej niektórych pierwiastków zostały przekroczone. Jakie w związku z tym przewidują konsekwencje powodzi dla Bałtyku?
Od wybuchu wojny w Ukrainie Niemcy stali się ostrożniejsi w kupowaniu wyjazdów - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród pracowników tamtejszej branży turystycznej.
Niemiecki Instytut Roberta Kocha skreślił dziś z listy obszarów dużego ryzyka covidowego wszystkie kraje. Dla podróżnych to ułatwienie, bo nie muszą już wypełniać formularzy meldunkowych ani odbywać kwarantanny po przyjeździe do Niemiec.
Niemiecki koncern energetyczny E.ON zapowiedział, że jest gotowy do rozmów o możliwym wydłużeniu czasu pracy elektrowni jądrowych w Niemczech.
Alice Weidel, liderka Alternatywy dla Niemiec (AfD), skrytykowała decyzję rządu Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.
54 procent Niemców planuje w tym roku wyjechać na wakacje. To spora zmiana w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy taką deklarację składało tylko 45 procent pytanych. Jednocześnie co piąty nie zamierza na razie wybierać się w podróż.
Annalena Baerbock zamierza jak najczęściej korzystać z lotów komercyjnych zamiast latać rządowymi samolotami, aby ograniczać emisje CO2.
Technologia i produkty białostockiej spółki Photon Entertainment trafiły już na 70 rynków m.in. do Stanów Zjednoczonych a sieć i wolumen sprzedaży stale rośnie.
Ten felieton trzeba zacząć od faktów. Te są zaś takie, że choć Niemcy nie uznają Polaków za mniejszość narodową, to na poziomie landów wspierają nauczanie języka polskiego i przekazują na to środki publiczne. Jest więc kłamstwem stwierdzenie, którym posługują się nasi politycy, że na naukę polskiego Niemcy nie przekazują ani euro. Nie ma też mowy o symetrii w stosunkach, bo mniejszość niemiecka w Polsce to po prostu obywatele polscy, którzy od pokoleń mieszkają na tej ziemi, podczas gdy Polacy w Niemczech to obecnie w ogromnej większości emigranci. I jednym, i drugim należy się nauka języka, wsparcie aspiracji narodowych, ale sytuacja jest jednak odmienna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas