Aktualizacja: 24.11.2024 20:13 Publikacja: 05.07.2023 13:10
Foto: Adobe Stock
Agencja kosmiczna NASA opublikowała trzy filmy przedstawiające produkcję oraz absorpcję dwutlenku węgla generowanego przez działalność człowieka w 2021 roku. Stężenie CO2 sięgnęło wówczas aż 415,7 ppm (liczby cząsteczek na milion cząsteczek powietrza), czyli poziomu najwyższego od co najmniej trzech milionów lat.
Dane wykorzystane w wideo pozyskano z wielu źródeł, m.in. z obserwacji dokonanych przez satelity pogodowe, takich jak GOES-17 NASA, Meteosat Unii Europejskiej oraz japoński GMS. Uwzględniono również dane pochodzące z monitoringu głównych emitorów gazów cieplarnianych, m.in. obszarów przemysłowych w krajach rozwiniętych. Następnie wprowadzono je do Goddard Earth Observing System (GEOS) NASA, narzędzia do modelowania komputerowego, które przekształca dane w wizualizacje. Naukowcy wyjaśnili, że wizualizacje mają ułatwić zrozumienie interakcji między źródłami CO2 a jego pochłaniaczami, ukazując przy tym skalę zanieczyszczenia atmosfery. Dodatkowo można zaobserwować jak prądy powietrza roznoszą dwutlenek węgla po całym świecie.
Kontynuacja obecnej polityki doprowadzi do katastrofy klimatycznej – przekonują autorzy nowego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) i wzywają najbogatsze kraje świata: musicie wziąć na siebie ciężar redukcji emisji.
W 2023 roku emisje gazów cieplarnianych spadły o ponad 8 proc. – wskazuje nowy raport Komisji Europejskiej dotyczący działań na rzecz klimatu. Wspólnota jest na dobrej drodze do realizacji swojego zobowiązania – ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku – oceniono.
Pięćdziesięciu najbogatszych miliarderów na świecie w mniej niż trzy godziny emituje średnio więcej dwutlenku węgla niż przeciętny Brytyjczyk przez całe swoje życie – wskazuje najnowszy raport organizacji humanitarnej Oxfam. „Ich ekstremalne emisje podsycają nierówności, głód i zagrażają życiu" – alarmują badacze.
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej alarmują w nowym raporcie World Energy Outlook, że pozostało niewiele czasu na odejście od węgla, ropy i gazu, aby zachować nadzieję na ograniczenie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Czysta energia rozwija się wprawdzie znakomicie, ale paliwa kopalne wciąż generują emisje.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge są przekonani, że jednym ze sposobów na ograniczenie szkodliwego wpływu lotnictwa na środowisko jest spowolnienie samolotów pasażerskich. To wydłuży wakacyjne podróże, ale zdaniem ekspertów może pomóc w ograniczeniu skutków zmian klimatu.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
Na wyspie Rugia znaleziono kilkadziesiąt martwych fok szarych. W związku ze sprawą śledztwo wszczęła niemiecka prokuratura, biolodzy prowadzą zaś badania, które mają ustalić przyczynę tego niepokojącego zjawiska. Aktywiści klimatyczni są zdania, że odpowiedzialne za to są działania człowieka.
Krakowskie Towarzystwo Opieki nagłośniło sprawę mężczyzny, który usłyszy prawdopodobnie zarzut znęcania się nad zwierzętami. 57-latek miał uciąć swojemu kotu fragment języka po tym, kiedy zjadł plaster boczku.
Właściciele kominków muszą zapoznać się z przepisami unijnymi oraz uchwałami antysmogowymi dotyczącymi poszczególnych województw. Czy konieczne będzie zrezygnowanie z tej formy ogrzewania domu?
Odpowiedź na pytanie o nasze powinności w obliczu zmian klimatycznych nie jest prosta.
W obliczu globalnych wyzwań związanych z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i technologii ekologicznych staje się priorytetem.
Astronauci, którzy przebywają obecnie na orbicie okołoziemskiej – w miejscu znajdującym się około 320 kilometrów nad najbliższym lokalem wyborczym – dzięki specjalnej procedurze wdrożonej przez NASA oddali swój głos w wyborach prezydenckich w USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas