NASA pokazuje emisje CO2 niewidoczne gołym okiem

Wizualizacja NASA niewidocznych gołym okiem emisji dwutlenku węgla wskazuje m.in. na ogromne różnice w ilości gazów cieplarnianych generowanych przez półkulę północną oraz południową.

Publikacja: 05.07.2023 13:10

NASA pokazuje emisje CO2 niewidoczne gołym okiem

Foto: Adobe Stock

Agencja kosmiczna NASA opublikowała trzy filmy przedstawiające produkcję oraz absorpcję dwutlenku węgla generowanego przez działalność człowieka w 2021 roku. Stężenie CO2 sięgnęło wówczas aż 415,7 ppm (liczby cząsteczek na milion cząsteczek powietrza), czyli poziomu najwyższego od co najmniej trzech milionów lat.

Dane wykorzystane w wideo pozyskano z wielu źródeł, m.in. z obserwacji dokonanych przez satelity pogodowe, takich jak GOES-17 NASA, Meteosat Unii Europejskiej oraz japoński GMS. Uwzględniono również dane pochodzące z monitoringu głównych emitorów gazów cieplarnianych, m.in. obszarów przemysłowych w krajach rozwiniętych. Następnie wprowadzono je do Goddard Earth Observing System (GEOS) NASA, narzędzia do modelowania komputerowego, które przekształca dane w wizualizacje. Naukowcy wyjaśnili, że wizualizacje mają ułatwić zrozumienie interakcji między źródłami CO2 a jego pochłaniaczami, ukazując przy tym skalę zanieczyszczenia atmosfery. Dodatkowo można zaobserwować jak prądy powietrza roznoszą dwutlenek węgla po całym świecie.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Emisje
Nowy raport ONZ na temat redukcji emisji. Kto ma najwięcej do zrobienia?
Emisje
UE zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. „Największy spadek od dekad”
Emisje
„Zagrożenie dla ludzi i Ziemi”. Raport o wpływie miliarderów na środowisko
Emisje
Rosja i Bliski Wschód: Eksperci o zagrożeniach dla redukcji emisji na świecie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Emisje
Wolniej latające samoloty sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Nowy raport