Badacze z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), naukowego ciała doradczego utworzonego na wniosek członków Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) od dłuższego czasu podkreślają, że aby ograniczyć skutki postępujących zmian klimatycznych niezbędne jest nie tylko zredukowanie emisji CO2 do atmosfery, ale także usunięcie z niej miliardów ton dwutlenku węgla, które już się w niej znajdują. W ostatnim czasie rozważali oni, jak z sukcesem tego dokonać.
Dwutlenek węgla uwięziony w betonie
W wyniku przeprowadzonych badań naukowcy uznali, że pomocne będzie opracowanie skutecznego sposobu na wielkoskalowe wychwytywanie dwutlenku węgla oraz uwięzienie go gdzieś nie na chwilę, lecz "na wieki".
Czytaj więcej
Używając polimeru zwanego melaminą, amerykańscy chemicy stworzyli tani, prosty i energooszczędny sposób na usuwanie dwutlenku węgla z gazów spalinowych.
Jak podaje agencja Reutera, kalifornijski startup Heirloom Carbon Technologies w ramach badania dostarczyła kanadyjskiej firmie Central Concrete około 30 kg CO2, który wychwycony został z powietrza, aby ta uwięziła gaz w betonie.
Ilość dwutlenku węgla, którą udało się uwięzić, to odpowiednik emisji z rury wydechowej samochodu, który przejechał około 120 kilometrów. „Dziś to zaledwie naparstek, jeśli chodzi o redukcję emisji. Ale tak to się zaczyna” – powiedział Julio Friedmann, główny autor badania. „Ponieważ beton jest tak szeroko stosowany, ma duży potencjał do pochłaniania CO2. Proces może zadziałać i pójść w świat” – dodał.