Julia Gałosz: Widzimy rozjazd między ambicjami klimatycznymi a realiami

Nie musielibyśmy zapobiegać zmianie klimatu, gdyby na Ziemi nie było życia w tej formie, jaką znamy. Musimy chronić klimat dla bioróżnorodności, której częścią jesteśmy i która zapewnia nam pożywienie czy schronienie – mówi Julia Gałosz członkini zarządu FOTA4Climate, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej, obecna na Szczycie Klimatycznym w Dubaju.

Publikacja: 13.12.2023 13:01

Tegoroczny szczyt klimatyczny COP28 odbywa się w Dubaju.

Tegoroczny szczyt klimatyczny COP28 odbywa się w Dubaju.

Foto: GIUSEPPE CACACE / AFP

Wygląda na to, że świat przekroczy 1,5°C ocieplenia klimatu w latach trzydziestych XXI wieku. Czy podczas Szczytu Klimatycznego nie ma co do tego dyskusji?

Julia Gałosz: Cały czas jest to dyskutowane. We wszystkich porozumieniach i przemowach, wykorzystywany jest próg 1,5 stopnia, jako wartość referencyjna, pomimo głosów klimatologów mówiących o tym, że nie ma już praktycznie szans na nie przekroczenie tego progu. Nawet kanclerz Niemiec, Olaf Scholz w swoim wystąpieniu, przekonywał że cel 1,5 stopnia jest w naszym zasięgu. Jego wypowiedź jest interesująca, bo niedawne wyłączenie energetyki jądrowej w Niemczech doprowadziło do zwiększenia emisji CO2. Kanclerz mówił o tym, że technologia która pomoże nam osiągnąć cele klimatyczne porozumienia paryskiego, jest już na miejscu – ale dlaczego Niemcy wciąż jej nie wykorzystują? Widzimy rozjazd między deklarowanymi ambicjami klimatycznymi a realiami.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Aktywiści
Ostatnie Pokolenie: W szumie informacyjnym przebiją się tylko radykalne postawy
Aktywiści
Ostatnie Pokolenie chce zablokować Wisłostradę. "Rząd Tuska napędza kryzys"
Aktywiści
Protesty nic nie dały. W Watykanie stanie 200-letnia jodła. "Bezużyteczna ofiara"
Aktywiści
Greenpeace skarży się na Polskę do Komisji Europejskiej. Chodzi o czystość rzek
Aktywiści
Kosztowny prezent dla myśliwych z budżetu państwa. Aktywiści protestują