Berlin. Pierwsza kara więzienia dla aktywistki klimatycznej

W Berlinie aktywistka klimatyczna z grupy „Ostatnie pokolenie” została skazana na cztery miesiące pozbawienia wolności. Przykleiła się do obrazu i blokowała drogi.

Publikacja: 27.04.2023 13:01

Berlin. Pierwsza kara więzienia dla aktywistki klimatycznej

Foto: AFP

Sąd Rejonowy w berlińskiej dzielnicy Tiergarten skazał w środę 24-letnią aktywistkę klimatyczną na cztery miesiące więzienia. Jak podała rzeczniczka sądu, aktywistka zapowiedziała, że będzie kontynuować swoje działania, dlatego kara nie jest karą w zawieszeniu.

Pochodząca z Bawarii kobieta została skazana za próbę wymuszenia i uszkodzenie mienia. Wspólnie z inną młodą kobietą w sierpniu 2022 roku przykleiła się w berlińskiej galerii sztuki do ramy obrazu „Ucieczka do Egiptu” Lucasa Cranacha Starszego (1472-1553). Spowodowało to szkody w wysokości 2 300 euro.

Grupa „Ostatnie Pokolenie” ustosunkowała się do tej sytuacji wówczas na Twitterze: „Maria, Józef i Jezus byli w drodze do bezpiecznego schronienia. Ale ludzkość jest na szybkiej ścieżce do śmiertelnej katastrofy klimatycznej”.

Czytaj więcej

Aktywistka do Dudy: Chcę czystej energii. Duda: Chcę śniegu w górach

Do tej pory najczęściej kary finansowe

Ponadto młoda kobieta brała udział w blokadzie dróg. Została skazana za usiłowanie wymuszenia i stawianie oporu funkcjonariuszom organów ścigania. Według rzeczniczki sądu 24-latka nie była wcześniej karana, ale toczą się przeciwko niej liczne inne postępowania. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Aktywiście grupy „Ostatnie pokolenie” otrzymywali do tej pory zazwyczaj grzywny. Wyjątkiem były marcowe i kwietniowe decyzje sądu w Heilbronn. Zgodnie z nimi sześć osób trafi do więzienia na 2 do 5 miesięcy.

Aktywiści
Aktywiści łączą siły z katolikami
Aktywiści
Aktywiści klimatyczni z zarzutem założenia organizacji przestępczej
Aktywiści
Kolejna słynna fontanna zabarwiona na czarno. „Nasz kraj umiera”
Aktywiści
Aktywiści pozywają Erdogana. Turcja zwiększa emisje, zamiast je ograniczać
Aktywiści
Wycięli drzewa w Bielsku Białej. Decyzja cofnięta, inwestycja zatrzymana
Aktywiści
Greenpeace pozwany przez giganta naftowego za "szokującą" analizę