Aktualizacja: 24.11.2024 22:13 Publikacja: 16.06.2023 15:52
Foto: AdobeStock
Będące jedną z konsekwencji zmian klimatu upały, mają wpływ nie tylko na zdrowie i samopoczucie ludzi, ale i zwierząt – w tym także na żyjące z nami często psy. W czasopiśmie naukowym „Scientific Reports” opublikowano badanie, z którego płyną niepokojące wnioski.
Jak pisze hiszpański dziennik "El Pais", naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Complutense w Madrycie (UCM) przeanalizowali dane dotyczące 70 tysięcy przypadków ugryzień psów, które odnotowane zostały w ośmiu miastach USA w latach 2009-2018. Wnioski z badań są dość niepokojące – sugerują bowiem, że pogoda ściśle związana jest z tym, czy nierzadko żyjące z nami czworonogi wykazują agresywne zachowania. Obawy budzi to, że chodzi przede wszystkim o upalne dni, które – w związku z postępującymi zmianami klimatu – zdarzają się coraz częściej. Wcześniej związek między wysokimi temperaturami a agresją potwierdzono już u ludzi, makaków, myszy i szczurów. To jednak pierwsze badanie, w którym w tym kontekście przyjrzano się psom.
Na wyspie Rugia znaleziono kilkadziesiąt martwych fok szarych. W związku ze sprawą śledztwo wszczęła niemiecka prokuratura, biolodzy prowadzą zaś badania, które mają ustalić przyczynę tego niepokojącego zjawiska. Aktywiści klimatyczni są zdania, że odpowiedzialne za to są działania człowieka.
W ciągu ostatniej dekady niektóre populacje jeża europejskiego – dobrze znanego w części Polski – skurczyły się o nawet jedną trzecią. „Trzeba zapobiec dalszemu pogarszaniu się statusu tego gatunku” – alarmują eksperci.
Wrocławskie zoo poinformowało o narodzinach czterech tygrysów sumatrzańskich, jednych z najrzadszych i najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie.
Naukowcy z Bratysławy poinformowali, że na Słowacji znaleziono pierwsze gniazdo azjatyckiego szerszenia Vespa velutina. Eksperci podkreślają, że pojawienie się tego gatunku inwazyjnego w Polsce jest kwestią czasu.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Populacja łososia północnoatlantyckiego w Norwegii jest na historycznie niskim poziomie. Powód? Hodowla ryb i kryzys klimatyczny. Zdaniem naukowców, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, przyszłość tego gatunku ryb będzie zagrożona.
Policja ujawniła nowe informacje w sprawie incydentu, do którego doszło w sobotę na warszawskiej Pradze. "Policjant, z którego broni padł strzał, służbę w policji pełnił od ponad roku, ukończył niezbędne szkolenie i pozytywnie zdał egzaminy" – podkreślono, odnosząc się do sprawy funkcjonariusza, który śmiertelnie postrzelił kolegę podczas interwencji.
Media donoszą o pojawieniu się w Portugalii pochodzącego z Azji komara tygrysiego. Jego ukąszenie może być groźne dla ludzi i zwierząt.
Żądanie alimentów od byłego partnera sąd może ocenić jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - tłumaczy adwokatka Maria Sankowska-Borman z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Wybitna indywidualność wśród wykonawców muzyki dawnej, Francuz Alexis Kossenko, został oskarżony przez studentów i muzyków o niedozwolone zachowania. Artysta rezygnuje z występów, nie pojawi się też na grudniowych koncertach w Warszawie.
„Nowy świat na Marsie” Roberta Zubrina należy czytać wraz z wcześniejszą książką „Czas Marsa”, która ukazała się w połowie lat 90. A to w celu odnotowania zmian, jakie nastąpiły w astronautyce w ciągu ostatnich 30 lat.
„Abalone Go” to podróżna wersja klasycznej gry logicznej.
Poezja Zdzisława Lipińskiego jest zdyscyplinowana i skondensowana. Bardziej uwydatnia ciszę, przeciwwagę dla rozgadanej kultury masowej.
„Viva Tu” to pierwsza płyta Manu Chao od 17 lat. Artysta wynagradza nam oczekiwanie z nawiązką.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas