Reklama
Rozwiń

W upalne dni psy są bardziej agresywne. Ryzyko ugryzienia wzrasta

Nie od dziś wiadomo, że w upalne dni psy są zmęczone bardziej niż w te chłodniejsze – niechętnie do zabawy i interakcji. Z najnowszych badań wynika jednak, że lejący się z nieba żar może powodować u nich także inne zachowania, w tym agresję.

Publikacja: 16.06.2023 15:52

W upalne dni psy są bardziej agresywne. Ryzyko ugryzienia wzrasta

Foto: AdobeStock

Będące jedną z konsekwencji zmian klimatu upały, mają wpływ nie tylko na zdrowie i samopoczucie ludzi, ale i zwierząt – w tym także na żyjące z nami często psy. W czasopiśmie naukowym „Scientific Reports” opublikowano badanie, z którego płyną niepokojące wnioski. 

Jak pisze hiszpański dziennik "El Pais", naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Complutense w Madrycie (UCM) przeanalizowali dane dotyczące 70 tysięcy przypadków ugryzień psów, które odnotowane zostały w ośmiu miastach USA w latach 2009-2018. Wnioski z badań są dość niepokojące – sugerują bowiem, że pogoda ściśle związana jest z tym, czy nierzadko żyjące z nami czworonogi wykazują agresywne zachowania. Obawy budzi to, że chodzi przede wszystkim o upalne dni, które – w związku z postępującymi zmianami klimatu – zdarzają się coraz częściej. Wcześniej związek między wysokimi temperaturami a agresją potwierdzono już u ludzi, makaków, myszy i szczurów. To jednak pierwsze badanie, w którym w tym kontekście przyjrzano się psom. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zwierzęta
Nowy rodzaj kleszczy powoduje alergię na mięso. Eksperci: to efekt zmian klimatu
Zwierzęta
„Czarna pszczoła” znów w w Polsce. Naukowcy uważali ją za wymarłą
Zwierzęta
Wojna w Ukrainie zagrożeniem dla pszczół. Eksperci wskazują główny powód
Zwierzęta
Rzadkie zjawisko na Pomorzu. „Pojawił się nowy i długo oczekiwany gatunek”
Zwierzęta
Tysiące mrówek w probówkach. Przemytnicy skazani w „przełomowym” procesie