69 proc. dzikiej przyrody zniknęło w ciągu ostatnich 50 lat

W raporcie wykorzystano dane londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego, dotyczące niemal 32 000 populacji dzikich zwierząt z 5230 gatunków na całym świecie.

Publikacja: 19.10.2022 13:49

69 proc. dzikiej przyrody zniknęło w ciągu ostatnich 50 lat

Foto: AdobeStock

Jak wynika z najnowszego raportu organizacji World Wild Fund (WWF) Living Planet Report, drastycznie spada liczebność wielu dzikich gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów oraz ryb. Publikowana co dwa lata analiza stanowi najbardziej wyczerpujące zestawienie gatunków i populacji na świecie.

Największy spadek populacji dzikich zwierząt odnotowała Ameryka Łacińska i region Karaibów wraz z Amazonią, czyli jedne z najbardziej bioróżnorodnych terenów na świecie. W ciągu ostatnich 48 lat ten bezcenny przyrodniczo region odnotował stratę aż 94 proc. Zdaniem Tanyi Steele, szefowej brytyjskiego oddziału WWF, wynika to z postępującego wylesiania amazońskiego lasu deszczowego.

Czytaj więcej

Zwierzęta, które nie przejmują się zmianami klimatu

„Tempo wylesiania przyspiesza, pozbawiając ten wyjątkowy ekosystem nie tylko drzew, ale także dzikiej przyrody, która od nich zależy, oraz zdolności Amazonii do działania jako jeden z naszych największych sojuszników w walce ze zmianami klimatu” – stwierdziła Steele.

Na drugim miejscu pod względem wielkości strat dzikich gatunków znalazła się Afryka, gdzie ich populacja spadła o 66 proc., następnie Azja i Pacyfik (55 proc.) oraz Ameryka Północna (20 proc.). Najmniejszy spadek odnotowała Europa oraz Azja Środkowa (18 proc.).

Jak wynika z raportu, w ciągu ostatnich lat szczególnie ucierpiały populacje słodkowodne, które zmniejszyły się o 83 proc. Tymczasem prawidłowe funkcjonowanie tych ekosystemów jest niezbędne dla przetrwania ok. 10 proc. zwierząt oraz całej ludzkiej populacji.

Autorzy raportu ostrzegają, że choć zmiany klimatyczne do niedawna nie były postrzegane jako główny czynnik utraty populacji oraz bioróżnorodności, może się to wkrótce zmienić. Jeśli nie uda się osiągnąć celów klimatycznych Porozumienia Paryskiego i ograniczyć ogrzewania się planety do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, bioróżnorodność na terenie Amazonii oraz Afryki może zmniejszyć się o 50-75 proc.

Czytaj więcej

Sępy mają bardzo korzystny wpływ na klimat

Wnioski płynące z raportu Living Planet są zatrważające, warto jednak przypomnieć, że całkowita skala degradacji ekosystemów jest jeszcze większa. Raport WWF nie uwzględnia bowiem bezkręgowców, których liczebność znacznie przewyższa kręgowce. Zagrożona jest nie tylko globalna fauna, ale również flora – zdaniem naukowców 2 na 5 gatunków roślin na świecie jest obecnie zagrożonych wyginięciem.

Dyrektor generalny WWF International Marco Lambertini oświadczył, że organizacja jest „niezwykle zaniepokojona” danymi płynącymi z raportu.

„Mamy do czynienia z podwójnymi sytuacjami kryzysowymi spowodowanymi przez człowieka zmianami klimatycznymi i utratą bioróżnorodności, zagrażającymi dobrobytowi obecnych i przyszłych pokoleń” – ostrzegł Lambertini.

Zwierzęta
Szerszenie azjatyckie coraz większym zagrożeniem w Europie. Naukowcy alarmują
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Zwierzęta
Niespodziewana katastrofa. W jaki sposób 24 króliki podbiły cały kontynent?
Zwierzęta
Odkrycie w Puszczy Białowieskiej. Tego ptaka nie widziano w Polsce ponad 60 lat
Zwierzęta
Norwegia szuka 27 tys. łososi, które uciekły z farmy. Na razie złapano 29 ryb
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Zwierzęta
Krytyczny raport o organizacji WWF. Chodzi o polowania na niedźwiedzie polarne
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?