Materiał przygotowany przez Generali Polska
W tej chwili trwają prace nad bardziej szczegółowym scenariuszem transformacji, mającym umożliwić osiągnięcie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do poziomu zbliżonego do unijnego, tj. 55 proc.
OZE w Polsce
Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce jest dynamiczny, a perspektywy wydają się obiecujące. Dzięki nowelizacji ustawy o OZE z 2023 roku instalacje fotowoltaiczne do 150 kW zostały zwolnione z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę. Programy wsparcia, takie jak „Czyste powietrze” i „Mój prąd”, przyczyniły się do wzrostu liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na koniec 2023 roku było ponad 1,38 mln mikroinstalacji prosumenckich PV, o łącznej mocy blisko 10,7 GW, i stanowiły 66,3 proc. nowych mocy zainstalowanych.
W roku 2023 padł również rekord produkcji energii elektrycznej w Polsce, a udział węgla spadł do najniższego w historii. Moc OZE wyniosła wówczas 28,77 GW, co stanowiło największy przyrost w historii. Udział OZE w generacji energii przekroczył 27 proc., osiągając ponad 45,1 TWh. Polska awansowała tym samym na szóste miejsce pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej w Unii Europejskiej.
Zagrożenia dla instalacji PV
Fotowoltaika była najszybciej rozwijającą się technologią – zarówno w farmach wielkopowierzchniowych, jak i w mikroinstalacjach prosumenckich – i pozostaje liderem wśród wszystkich OZE w Polsce, zapewniając około 60 proc. mocy zainstalowanej w sektorze odnawialnych źródeł energii. Jednak jak każda instalacja znajdująca się w ciągłym użyciu, fotowoltaika narażona jest na uszkodzenia. Ponadto instalacje PV wyeksponowane są stale na warunki atmosferyczne, co przy obecnie zmiennych warunkach klimatycznych wiąże się ze znacznym ryzykiem uszkodzeń i awarii. Najczęstsze ich przyczyny to: uszkodzenia powstałe w wyniku działania wiatru lub gradu, stłuczenia i pęknięcia, przepięcia, kradzież części instalacji i wandalizm, szkody wyrządzone przez zwierzęta (np. przegryzienie okablowania przez kuny), awarie instalacji fotowoltaicznych, w tym routera internetowego, mikropęknięcia ogniw fotowoltaicznych czy tzw. hot spoty (punktowe wypalenia ogniw PV).