Polska wśród metanowych trucicieli. Czas powstrzymać wycieki

Organizacje ekologiczne nawołują do redukcji emisji metanu o 40% do 2030 roku. Unia Europejska wie o problemie, ale prace nad nowymi regulacjami się przeciągają.

Publikacja: 28.06.2021 15:40

Polska wśród metanowych trucicieli. Czas powstrzymać wycieki

Foto: Adobe Stock

Według nowych dowodów i nagrań wideo, opublikowanych przez organizację pozarządową Clean Air Task Force, w całej Europie mamy do czynienia z niebezpiecznym wyciekiem metanu z instalacji w gazowniach. Kamera na podczerwień wykazała aż 123 wycieki w Austrii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, w Polsce i Rumunii, nie da się jednak oszacować ilości metanu, jaka w ten sposób wydostała się z instalacji.

Metan stanowi drugi po dwutlenku węgla gaz cieplarniany odpowiedzialny za zmiany klimatyczne, w ciągu 100 lat ociepla atmosferę 28 silniej niż dwutlenek węgla, a w ciągu pierwszych 20 lat – aż 80 razy bardziej. Od czasu rewolucji przemysłowej jego stężenie w atmosferze wzrosło ponad dwukrotnie, a mniej więcej 20% globalnego ocieplenia jest jego efektem. Tymczasem Unia Europejska nie reguluje jego emisji w sektorze energetycznym, a zatem firmy odpowiedzialne za wycieki metanu, które wychwyciła Clean Air Task Force, nie łamią prawa, choć ich działania są wyjątkowo szkodliwe dla klimatu.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Walka o klimat
Chcemy świata, w którym opakowania będą w całości pochodzić z materiałów odnawialnych
Walka o klimat
Trzeba zadbać o to, by recyklat został w Polsce
Walka o klimat
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Walka o klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska
Walka o klimat
Jaki ma być ROP po polsku. Różne spojrzenia, wspólny cel