Walia może niebawem zakazać jednorazowych produktów z plastiku

Walijski rząd wraca do ustawy zakazującej sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, której celem jest ograniczenie odpadów z plastiku w lokalnym środowisku. Choć pracowano nad takimi rozwiązaniami od 2020 roku, ze względu na komplikacje prawne związane m.in. z Brexitem, wciąż nie udało się zmienić prawa w tym zakresie.

Publikacja: 27.09.2022 12:50

Walia może niebawem zakazać jednorazowych produktów z plastiku

Foto: AdobeStock

W marcu 2020 roku walijski parlament przyjął przepisy zakazujące handlu jednorazowymi plastikowymi produktami, takimi jak m.in. sztućce, słomki czy opakowania na żywność. Była to część regulacji na Wyspach Brytyjskich, których celem była walka z plastikowymi zanieczyszczeniami. Plany walijskich władz opóźnił jednak Brexit, a przepisy ostatecznie nie weszły w życie. Jak mówiła Roseanna Cunningham, która odpowiadała wówczas za kwestie środowiskowe i klimatyczne w szkockim rządzie, „jednym z bardzo ważnych sposobów osiągnięcie celów klimatycznych jest walka kulturą wyrzucania, a także budowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której zasoby są używane tak długo, jak to możliwe”. - Nasz system depozytowy będzie jedną z części naszego planu - podkreślała.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Tworzywa sztuczne
Władze pozywają giganta paliwowego. „Powielanie mitów na temat recyklingu”
Tworzywa sztuczne
Kolorowy plastik bardziej szkodliwy. Naukowcy apelują: zrezygnujcie z niego
Tworzywa sztuczne
UE na wojnie z plastikiem. Po zakrętkach, kolej na jeden z symboli fast foodów
Tworzywa sztuczne
Które firmy produkują najwięcej odpadów plastikowych? Na liście znane koncerny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Tworzywa sztuczne
Konferencja „SILab'24”: Jak zatrzymać tworzywa sztuczne z dala od środowiska?