"W dniu 23 sierpnia br. poziom informowania, oznaczający średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 100 µg/m3, został przekroczony w województwie lubelskim na stacjach w Chełmie (121,2 µg/m3) i w Zamościu (115,7 µg/m3)" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). Jak podkreślono, przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski do województwa lubelskiego i podlaskiego oraz wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Eksperci są zdania, że pył zawieszony w masach powietrza napływających nad Polskę pochodzi najprawdopodobniej z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy.

Czytaj więcej

Tegoroczny sierpień w Polsce jest ekstremalnie gorący. Dane IMGW

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikaty o ryzyku przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10 (średnie stężenie na dobę powyżej 100 µg/m3) dla województwa lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Jak czytamy w komunikacie, prognozowane przekroczenie obejmuje powiat miasto Lublin, powiat miasto Chełm, powiat miasto Zamość, powiat miasto Biała Podlaska, powiat radzyński i powiat janowski. Przekroczenie obejmuje także powiat ełcki i olecki oraz augustowski.

Czytaj więcej

Upały i zanieczyszczenie powietrza to wyjątkowo zabójcza kombinacja

Mieszkańcy Białegostoku oraz powiatu białostockiego zostali poinformowani sms-owo przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa o złej jakości powietrza. "Zrezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu. Zrezygnuj z uprawiania sportu na zewnątrz. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń" - napisano.

Pył PM10 jest szkodliwy ze względu na zawartość elementów takich jak benzopireny, furany, dioksyny – rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny.