Produkcja cukru zagrożona nadejściem El Niño

Ceny cukru są obecnie najwyższe od dwunastu lat, co jest spowodowane anomaliami pogodowymi związanymi ze zjawiskiem El Niño.

Publikacja: 22.11.2023 11:14

Ceny cukru rosną przez zmiany klimatyczne

Ceny cukru rosną przez zmiany klimatyczne

Foto: Adobe Stock

Konsekwencje pogłębiającego się kryzysu klimatycznego sprawiły, że ceny cukru na światowych giełdach osiągnęły najwyższy poziom od 12 lat.

ONZ: Spada produkcja cukru

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), we wrześniu wskaźnik cen cukru wzrósł o niemal 10 proc. w stosunku do sierpnia. Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Cukru, w 2023 roku produkcja cukru spadła o 1,2 proc., a w przyszłym roku może spaść o 2,1 proc.

Czytaj więcej

Cukru nie zabraknie, ale nie ma co liczyć, że szybko stanieje

Wyjątkowo sucha pogoda zniszczyła zbiory w Indiach i Tajlandii, będących drugim i trzecim największym eksporterze cukru na świecie. Według krajowego stowarzyszenia producentów cukru Indian Sugar Mills Association, w tym roku jego produkcja spadnie o 8 proc.

Indie są największym na świecie konsumentem cukru i obecnie starają się ograniczyć jego eksport. Jak wynika z danych Biura Rady ds. Trzciny cukrowej i Cukru (OCSB) Tajlandii, produkcja trzciny cukrowej w roku upraw 2022–2023 wyniosła jedynie 93,8 milionów ton, choć rząd zakładał, że przekroczy 100 milionów ton. Z kolei ulewne deszcze uniemożliwiły zbiory trzciny cukrowej w Brazylii oraz Europie. Zalane pola we Francji opóźniają zbiory buraków, co może poskutkować utratą 15 proc. plonów.

Według prognoz Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), intensywność zjawiska El Niño będzie się nasilać w miarę upływu czasu

Z uwagi na fakt, że cukier jest coraz częściej wykorzystywany również do produkcji biopaliw, takich jak etanol, jego światowe rezerwy są obecnie najniższe od 2009 roku.

Dlaczego El Niño szkodzi produkcji cukru?

Występowanie anomalii pogodowych, odpowiedzialnych za gorsze zbiory, jest powiązane z nadejściem zjawiska El Niño, powodującego ocieplenie klimatu i ekstremalne warunki na półkuli południowej. Według prognoz Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), intensywność zjawiska będzie się nasilać w miarę upływu czasu, a jak szacuje Krajowa Administracja Oceanów i Atmosfery (NOAA), istnieje 81 proc. szans, że szczyt El Niño osiągnie intensywność „umiarkowaną lub większą”. Zjawisko ma też 20 proc. szans na dorównanie najsilniejszemu El Niño w historii, które miało miejsce w latach 1997-1998.

Konsekwencje pogłębiającego się kryzysu klimatycznego sprawiły, że ceny cukru na światowych giełdach osiągnęły najwyższy poziom od 12 lat.

ONZ: Spada produkcja cukru

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rośliny
Najpopularniejszy owoc świata drożeje z powodu zmian klimatu. „Nieuczciwe ceny”
Rośliny
Sakura 2024 w Japonii: początek sezonu kwitnienia wiśni przesuwa się w czasie
Rośliny
W Chinach AI i roboty wyhodują sałatę w 35 dni. Pierwsza taka farma
Rośliny
Stworzono modyfikowane genetycznie drzewa. Szybko rosną i pochłaniają mnóstwo CO2
Rośliny
Niebawem może zniknąć połowa leków. Oto powód