Konsekwencje pogłębiającego się kryzysu klimatycznego sprawiły, że ceny cukru na światowych giełdach osiągnęły najwyższy poziom od 12 lat.
ONZ: Spada produkcja cukru
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), we wrześniu wskaźnik cen cukru wzrósł o niemal 10 proc. w stosunku do sierpnia. Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Cukru, w 2023 roku produkcja cukru spadła o 1,2 proc., a w przyszłym roku może spaść o 2,1 proc.
Czytaj więcej
Sprzedaż cukru rośnie, ceny – różnie. We wrześniu Polacy kupili go aż o 20 proc. więcej niż w sierpniu. Jego ceny pomału schodzą z rekordów ostatniej dekady.
Wyjątkowo sucha pogoda zniszczyła zbiory w Indiach i Tajlandii, będących drugim i trzecim największym eksporterze cukru na świecie. Według krajowego stowarzyszenia producentów cukru Indian Sugar Mills Association, w tym roku jego produkcja spadnie o 8 proc.
Indie są największym na świecie konsumentem cukru i obecnie starają się ograniczyć jego eksport. Jak wynika z danych Biura Rady ds. Trzciny cukrowej i Cukru (OCSB) Tajlandii, produkcja trzciny cukrowej w roku upraw 2022–2023 wyniosła jedynie 93,8 milionów ton, choć rząd zakładał, że przekroczy 100 milionów ton. Z kolei ulewne deszcze uniemożliwiły zbiory trzciny cukrowej w Brazylii oraz Europie. Zalane pola we Francji opóźniają zbiory buraków, co może poskutkować utratą 15 proc. plonów.