W ramach badania dokonano analizy 18 głównych gatunków roślin w 56 rezerwatach wydobywczych.
Oceniono, że zagrożone drastycznym zmniejszeniem występowania lub zniknięciem są m.in. orzechy brazylijskie, jagody açaí, olej andiroba, olej copaíba, guma, kakao i owoce cupuaçu. Konsekwencje ocieplania się klimatu będą jednak wpływać nie tylko na zasoby, ale wywrą również wpływ na społeczności lokalne. Naukowcy szacują, że pogłębiać się będzie ubóstwo oraz coraz migracje rdzennych ludów na tereny miejskie.
Czytaj więcej
Naukowcy szacują, że około 30 proc. gatunków drzew na świecie może niebawem zniknąć.
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z pięciu brazylijskich uniwersytetów, najbliższe trzy dekady będą miały kluczowy wpływ na gatunki rodzime. Spośród 56 przeanalizowanych rezerwatów, aż 21 może stracić co najmniej jeden istotny gatunek. Kolejne cztery rezerwaty zlokalizowane w północno-zachodniej Brazylii, stanie Rondônia – Barreiro das Antas, Rio Cautário, Pacaás Novos i Curralinho – mogą natomiast stracić wszystkie 18 gatunków objętych badaniem. Naukowcy szacują, że wpłynie to na źródła utrzymania ponad 90 rodzin osób, które zajmują się pozyskiwaniem tych roślin.
Kryzys klimatyczny najsilniej wpłynie na orzechy brazylijskie, które mogą zniknąć z 9 rezerwatów. Ich uprawa wymaga nie tylko określonych warunków środowiskowych, ale też zapylania przez konkretne gatunki owadów. Ich uprawa ma wpływ na utrzymanie ponad 2 tysięcy rodzin oraz ponad 400 osób związanych ze spółdzielniami pracującymi w rezerwatach. W 2019 roku w samej tylko północnej Brazylii wydobyto 30 tysięcy ton orzechów brazylijskich, głównie z Amazonii, co stanowi 93 proc. produkcji orzechów brazylijskich w kraju i generuje około 22 miliony dolarów przychodu.