19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 06:29 Publikacja: 20.05.2021 17:24
Foto: Nick Fewings/ Unsplash
Według raportu Greenpeace, Polska jest trzecim największym śmietnikiem Wielkiej Brytanii jeśli chodzi o plastik. W analizie „Trashed, czyli jak Wielka Brytania nadal przerzuca plastikowe odpady na resztę świata”, organizacja rozlicza kraj, będący w ścisłej globalnej czołówce zarówno pod względem produkcji plastiku jak i jego odpadów – organizacja wskazuje, że więcej plastikowych śmieci generują jedynie Stany Zjednoczone.
Jasne ramy prawne ułatwią proces inwestycyjny i zapewnią bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom rynku. Ważne jest również wsparcie finansowe dla systemu – mówi Kamil Majerczak, CEO PreZero w Polsce.
Wraz z rozwojem gospodarczym rośnie skala produkcji odpadów. Uczestnicy rynku wskazują, że dla ich sprawnego zagospodarowania kluczowa jest spójna wizja, która przełoży się na efektywny system. Do tego niezbędne jest także usprawnienie procedur administracyjnych dla inwestycji.
Nowe dane opublikowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) ukazują, że Unia Europejska nie radzi sobie z sortowaniem odpadów tekstylnych. Co gorsza – nawet co dziesiąty produkt odzieżowy wprowadzanych na rynek w Unii Europejskiej trafia na wysypiska zanim w ogóle zostaną użyte.
Anglia zdecydowała o wprowadzeniu prostych zasad segregacji odpadów. Już niebawem – niezależnie od miejsca zamieszkania – plastik, metal, szkło, papier i karton lądować będą w jednym koszu na śmieci.
Od stycznia wzrosły opłaty za odbiór odpadów w Bydgoszczy. Opłaty za śmieci wzrosły też w Szczecinie, a od marca więcej zapłacą mieszkańcy Lublina.
Nie będzie podwyżek cen za śmieci a ustawa wiatrakowa pojawi się „za kilka dni” – zapewniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. W rozmowie w Radiu Zet powiedziała także, że nie rozumie stanowiska PSL w kwestii obowiązkowych badań dla myśliwych.
Koncern ExxonMobil – jedna z największych na świecie spółek paliwowych – pozwał władze stanu Kalifornia. Powód? Firma uważa, że jest oczerniana przez władze, co negatywnie wpływa na jej relacje z klientami.
Przedsiębiorcy wytwarzający odpady na budowie mają obowiązek ich segregacji. Nie muszą jednak robić tego samodzielnie, mogą zlecić segregację firmie zewnętrznej.
Podmiot, który wytwarza odpady podczas robót budowlanych powinien starać się segregować odpady zaraz po ich powstaniu – radzi Kinga Kamionka, prawnik w Kancelarii Andersen w zespole prawa ochrony środowiska.
W tym roku system kaucyjny, potem ROP, recyklat i walka z nadmiarem opakowań. Rynek musi stopniowo przygotowywać się do rygorów 2030 r.
Mieszkańcy wielu polskich miast muszą przygotować się na wzrost opłat za odbiór śmieci od 2025 r. W niektórych miejscach podwyżki są znaczące. Samorządy tłumaczą je m.in. wszechobecnym wzrostem cen. Przyczyną jest też wzrastająca ilość odpadów.
Od Nowego Roku zużyta odzież, obuwie i tekstylia nie będą mogły trafiać do pojemników z odpadami zmieszanymi. W altankach śmietnikowych pojawią się nowe kosze, takie odpady będzie też można wrzucić do kontenerów organizacji charytatywnych lub oddać do PSZOK-u.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas