NATO: Rosja toczy „wojnę klimatyczną” z Zachodem. Zielony Ład na celowniku

Raport sekretarza generalnego NATO potwierdza, że przeciwnicy Sojuszu, na czele z Rosją, dokładają starań, by szerzyć dezinformację klimatyczną. Celem jest osłabienie woli politycznej do prowadzenia walki z kryzysem klimatycznym.

Publikacja: 16.07.2024 17:20

W tym roku fala upałów dotarła też do Włoch – w Rzymie temperatura powietrza sięga 38 stopni Celsjus

W tym roku fala upałów dotarła też do Włoch – w Rzymie temperatura powietrza sięga 38 stopni Celsjusza.

Foto: Tiziana FABI / AFP

Według najnowszej analizy „Climate Change and Security Impact Assessment 2024” przygotowanej przez ekspertów Paktu Północnoatlantyckiego dla sekretarza generalnego NATO, wszelkie napięcia związane z klimatem oraz transformacją energetyczną mają zakłócać wysiłki na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych.

Jednym z przykładów może być krytyka Europejskiego Zielonego Ładu, którego nadrzędnym celem jest redukcja unijnych emisji o 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.  

NATO: Rosja wspiera narrację zaprzeczającą zmianom klimatycznym

Jak podkreślają autorzy opracowania, zmiany klimatyczne będą miały „fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo członków Sojuszu”. Tymczasem Rosja i jej sojusznicy, zdaniem autorów opracowania, starają się osłabić wolę Europejczyków do wprowadzania zmian niezbędnych, by zahamować zmiany klimatu.

Czytaj więcej

NATO zbroi się na potęgę i ma coraz większy ślad węglowy. Polska w czołówce

„Podmioty wspierane przez Kreml zajmują się propagowaniem haseł zaprzeczających zmianom klimatycznym, przy jednoczesnych próbach wykolejenia polityki łagodzenia zmian klimatu i inwestycji w odnawialne źródła energii” – piszą autorzy raportu.

Ostrzegała przed tym niedawno w Sejmie analityczka Anna Mierzyńska, mówiąc, że „trwa infekowanie ludzi przekazami przeciwko Zielonemu Ładowi i zmianom na rzecz klimatu” i podkreślając konieczność podjęcia odpowiednich działań systemowych.

Naukowcy potwierdzają, że Europa ociepla się dwukrotnie szybciej niż reszta świata, a według danych unijnej usługi ds. klimatu Copernicus miniony czerwiec był najcieplejszym w historii, jednocześnie będąc 14. z rzędu miesiącem o rekordowo wysokich temperaturach.

„Znaczący wzrost rosyjskiej dezinformacji związanej z europejską transformacją w stronę zielonej energii zaobserwowano od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W okresie od maja 2022 r. do maja 2024 r. Rosja była głównym motorem nieprzyjaznej komunikacji w dyskusjach online na temat zielonej energii w mediach społecznościowych i serwisach informacyjnych” – dodają autorzy wspomnianego opracowania.

Autorzy raportu dodają, że działania te były szczególnie widoczne przed szczytem klimatycznym COP28 w Dubaju w 2023 roku. Zdaniem opracowania przygotowanego przez Climate Action Against Disinformation, koalicję ponad 50 wiodących organizacji klimatycznych i zajmujących się walką z dezinformacją, Rosja i ChRL znalazły się na liście krajów, które szerzyły dezinformację dotyczącą zmian klimatu.

Rosyjskie konta w sieci regularnie oczerniają też aktywistów klimatycznych, prowokując ataki słowne na te osoby, a także propagując jednoznacznie negatywne opisy demonstracji ekologicznych w Europie.

Rosyjska dezinformacja klimatyczna skupia się również na podważaniu informacji dotyczących klęsk żywiołowych w różnych regionach świata, co ma na celu zwiększenie podatności na zagrożenia oraz utrudnienie skutecznego zarządzania kryzysowego.

Przykładem są m.in. kłamstwa rozpowszechniane w kontekście serii pożarów, które wywołały ogromne zniszczenia w sierpniu ubiegłego roku na wyspie Maui na Hawajach. Kampania internetowa, rozpowszechniana przez chińskie konta internetowe, sugerowała, że katastrofę wywołały działania amerykańskiego wywiadu oraz wojska. Włączyła się w nią również strona rosyjska, zachęcając Amerykanów do wspierania ofiar pożarów na Hawajach, a nie – Ukrainy.

Planeta
Morze Aralskie się odrodzi? Nowy komunikat władz Kazachstanu. „Dwa lata pracy”
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Planeta
Ponad tysiąc erupcji wulkanu Ibu w styczniu. Władze wzywają do ewakuacji
Planeta
Grenlandia: obiekt marzeń Donalda Trumpa i ofiara zmian klimatycznych
Planeta
Metan z Nord Streamu zatruł wody Bałtyku. Dotarł nawet do Zatoki Gdańskiej
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Planeta
Gospodarz szczytu klimatycznego stawia na ropę naftową. Chce stać się potentatem
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego