Według najnowszej analizy „Climate Change and Security Impact Assessment 2024” przygotowanej przez ekspertów Paktu Północnoatlantyckiego dla sekretarza generalnego NATO, wszelkie napięcia związane z klimatem oraz transformacją energetyczną mają zakłócać wysiłki na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych.
Jednym z przykładów może być krytyka Europejskiego Zielonego Ładu, którego nadrzędnym celem jest redukcja unijnych emisji o 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
NATO: Rosja wspiera narrację zaprzeczającą zmianom klimatycznym
Jak podkreślają autorzy opracowania, zmiany klimatyczne będą miały „fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo członków Sojuszu”. Tymczasem Rosja i jej sojusznicy, zdaniem autorów opracowania, starają się osłabić wolę Europejczyków do wprowadzania zmian niezbędnych, by zahamować zmiany klimatu.
Czytaj więcej
Choć NATO nieraz podkreślało już, iż zmiany klimatu są jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów i zobowiązało się do łagodzenia ich skutków, to emisje Sojuszu w dalszym ciągu rosną. Powód? Coraz większe wydatki na zbrojenia – twierdzą autorzy raportu na ten temat.
„Podmioty wspierane przez Kreml zajmują się propagowaniem haseł zaprzeczających zmianom klimatycznym, przy jednoczesnych próbach wykolejenia polityki łagodzenia zmian klimatu i inwestycji w odnawialne źródła energii” – piszą autorzy raportu.