NATO: Rosja toczy „wojnę klimatyczną” z Zachodem. Zielony Ład na celowniku

Raport sekretarza generalnego NATO potwierdza, że przeciwnicy Sojuszu, na czele z Rosją, dokładają starań, by szerzyć dezinformację klimatyczną. Celem jest osłabienie woli politycznej do prowadzenia walki z kryzysem klimatycznym.

Publikacja: 16.07.2024 17:20

W tym roku fala upałów dotarła też do Włoch – w Rzymie temperatura powietrza sięga 38 stopni Celsjus

W tym roku fala upałów dotarła też do Włoch – w Rzymie temperatura powietrza sięga 38 stopni Celsjusza.

Foto: Tiziana FABI / AFP

Według najnowszej analizy „Climate Change and Security Impact Assessment 2024” przygotowanej przez ekspertów Paktu Północnoatlantyckiego dla sekretarza generalnego NATO, wszelkie napięcia związane z klimatem oraz transformacją energetyczną mają zakłócać wysiłki na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych.

Jednym z przykładów może być krytyka Europejskiego Zielonego Ładu, którego nadrzędnym celem jest redukcja unijnych emisji o 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.  

NATO: Rosja wspiera narrację zaprzeczającą zmianom klimatycznym

Jak podkreślają autorzy opracowania, zmiany klimatyczne będą miały „fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo członków Sojuszu”. Tymczasem Rosja i jej sojusznicy, zdaniem autorów opracowania, starają się osłabić wolę Europejczyków do wprowadzania zmian niezbędnych, by zahamować zmiany klimatu.

Czytaj więcej

NATO zbroi się na potęgę i ma coraz większy ślad węglowy. Polska w czołówce

„Podmioty wspierane przez Kreml zajmują się propagowaniem haseł zaprzeczających zmianom klimatycznym, przy jednoczesnych próbach wykolejenia polityki łagodzenia zmian klimatu i inwestycji w odnawialne źródła energii” – piszą autorzy raportu.

Ostrzegała przed tym niedawno w Sejmie analityczka Anna Mierzyńska, mówiąc, że „trwa infekowanie ludzi przekazami przeciwko Zielonemu Ładowi i zmianom na rzecz klimatu” i podkreślając konieczność podjęcia odpowiednich działań systemowych.

Naukowcy potwierdzają, że Europa ociepla się dwukrotnie szybciej niż reszta świata, a według danych unijnej usługi ds. klimatu Copernicus miniony czerwiec był najcieplejszym w historii, jednocześnie będąc 14. z rzędu miesiącem o rekordowo wysokich temperaturach.

„Znaczący wzrost rosyjskiej dezinformacji związanej z europejską transformacją w stronę zielonej energii zaobserwowano od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W okresie od maja 2022 r. do maja 2024 r. Rosja była głównym motorem nieprzyjaznej komunikacji w dyskusjach online na temat zielonej energii w mediach społecznościowych i serwisach informacyjnych” – dodają autorzy wspomnianego opracowania.

Autorzy raportu dodają, że działania te były szczególnie widoczne przed szczytem klimatycznym COP28 w Dubaju w 2023 roku. Zdaniem opracowania przygotowanego przez Climate Action Against Disinformation, koalicję ponad 50 wiodących organizacji klimatycznych i zajmujących się walką z dezinformacją, Rosja i ChRL znalazły się na liście krajów, które szerzyły dezinformację dotyczącą zmian klimatu.

Rosyjskie konta w sieci regularnie oczerniają też aktywistów klimatycznych, prowokując ataki słowne na te osoby, a także propagując jednoznacznie negatywne opisy demonstracji ekologicznych w Europie.

Rosyjska dezinformacja klimatyczna skupia się również na podważaniu informacji dotyczących klęsk żywiołowych w różnych regionach świata, co ma na celu zwiększenie podatności na zagrożenia oraz utrudnienie skutecznego zarządzania kryzysowego.

Przykładem są m.in. kłamstwa rozpowszechniane w kontekście serii pożarów, które wywołały ogromne zniszczenia w sierpniu ubiegłego roku na wyspie Maui na Hawajach. Kampania internetowa, rozpowszechniana przez chińskie konta internetowe, sugerowała, że katastrofę wywołały działania amerykańskiego wywiadu oraz wojska. Włączyła się w nią również strona rosyjska, zachęcając Amerykanów do wspierania ofiar pożarów na Hawajach, a nie – Ukrainy.

Planeta
„Klimatyczny bicz” uderza w największe miasta na świecie. Niepokojący raport
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Planeta
Efekt „brudnego lustra” przyspiesza zmiany klimatyczne. Nowe zagrożenie
Planeta
Zmiany klimatu stwarzają zagrożenie dla satelitów. Nowe wyniki badań
Planeta
Upada nadzieja klimatologów. Czeka nas rok z rekordowymi upałami?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Planeta
Warstwa ochronna Ziemi się regeneruje. Przełomowe badania dotyczące Antarktydy
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?