Fala rekordowych upałów w Grecji. W kraju wprowadzono „mały lockdown”

Ze względu na upały, greckie władze wprowadziły w kraju ograniczenia. Część szkół jest zamknięta, a pracownicy państwowi pracują zdalnie. W innych godzinach niż zwykle otwarte są także atrakcje turystyczne, między innymi Akropol.

Publikacja: 12.06.2024 14:47

Turyści pod Akropolem w Atenach.

Turyści pod Akropolem w Atenach.

Foto: AFP

W Grecji trwa obecnie fala upałów – w niektórych częściach kraju termometry wskazują ponad 40 stopni Celsjusza. Jak poinformował portal eKathimerini, w związku z sytuacją, władze kraju zdecydowały o wprowadzeniu "małego lockdownu”. Co to oznacza?

Czytaj więcej

Upały 100 razy bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu

„Mały lockdown” w Grecji. Ograniczenia związane z upałami

Jak podaje portal eKathimerini, w wybranych miejscach w Grecji obowiązuje „mały lockdown”. Zamknięto między innymi niektóre szkoły i przedszkola, a część pracowników urzędów państwowych pracuje w trybie zdalnym. W kilku rejonach kraju wydano też ostrzeżenie przed pożarami. W części miejscowości spodziewać się można również przerw w dostawie prądu. Wydano pierwsze oficjalne poważne ostrzeżenie pożarowe w tym sezonie – to ostrzeżenie czwartej kategorii w pięciostopniowej skali.

Ograniczenia dotyczą nie tylko mieszkańców, ale także turystów – między godziną 12.00 a 17.00 – kiedy jest najgoręcej – zamknięte są niektóre zabytki. Jak poinformowało lokalne ministerstwo kultury, dotyczy to między innymi stanowiska archeologicznego na Akropolu, czyli najczęściej odwiedzanego obiektu turystycznego Grecji. 

Czytaj więcej

Upały w Meksyku: 40 stopni Celsjusza i braki wody. To efekt „kopuły ciepła”

Upały w Grecji. Władze kraju ostrzegają 

Władze Grecji zalecają mieszkańcom i turystom unikanie pracy na zewnątrz oraz zwiedzania w godzinach południowych. Sytuacja jest naprawdę poważna – fala upałów ma potrwać do czwartku. Termometry w niektórych częściach kraju pokazują ponad 40 stopni Celsjusza. W najgorętszych miejscach odnotowano 41,2 st. C. W większości temperatura przekracza zaś 30 stopni.

Zdaniem meteorologów to dopiero początek – eksperci prognozują, że w Grecji latem występować będą dość częste i intensywne fale upałów.

Czytaj więcej

Upały staną się „cichym zabójcą” ludzkości. Niepokojąca prognoza ekspertów

Fale upałów na świecie będą coraz częstsze

Fale upałów już teraz każdego roku przyczyniają się do dużej liczby zgonów. Tymczasem naukowcy ostrzegają, że ta liczba będzie szybko rosła. Zdaniem wielu ekspertów do 2050 roku będzie ich czterokrotnie więcej niż obecnie. 

Pogłębiający się kryzys klimatyczny zwiększa częstotliwość oraz intensywność występowania ekstremalnych upałów, a naukowcy potwierdzają, że w wielu regionach świata fale upałów będą się pojawiać coraz częściej i trwać coraz dłużej.

Niektórzy badacze szacują, że jeśli wzrost globalnej temperatury utrzyma się na poziomie 2°C, do 2050 roku liczba zgonów spowodowanych upałami może wzrosnąć o 370 proc. O połowę wzrosnąć ma też liczba potencjalnych utraconych godzin pracy na świecie, zwiększając straty gospodarcze wynikające ze zmian klimatu. Co więcej, osiągnięcie tego poziomu ocieplenia klimatu oznaczałoby również, że 524,9 mln ludzi doświadczy braku bezpieczeństwa żywnościowego, zwiększając globalne ryzyko niedożywienia.

Grecja jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatu w Europie. W ubiegłym roku rosnące temperatury spowodowały tam śmiertelne pożary, a nieregularne deszcze – jedne z najgorszych powodzi w historii. 

W Grecji trwa obecnie fala upałów – w niektórych częściach kraju termometry wskazują ponad 40 stopni Celsjusza. Jak poinformował portal eKathimerini, w związku z sytuacją, władze kraju zdecydowały o wprowadzeniu "małego lockdownu”. Co to oznacza?

„Mały lockdown” w Grecji. Ograniczenia związane z upałami

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
Europa ociepla się w rekordowo szybkim tempie. Turystów to nie przeraża
Planeta
Ile CO2 trafia do atmosfery z powodu pożarów? Naukowcy podali zaskakujące dane
Planeta
Europie zagrażają tropikalne deszcze? „Może to odczuć cały świat”
Planeta
Antarktydę przecinały kiedyś ogromne rzeki. Naukowcy znaleźli dowody
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Planeta
Czy tegoroczne lato będzie upalne? Eksperci przedstawili prognozy
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą