Eksperci od jakiegoś czasu ostrzegają, że z roku na rok spodziewać się możemy temperatur jeszcze wyższych, niż w latach poprzednich. Przewidywania te potwierdza między innymi długoterminowa prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej (IMGW) – wynika z niej, że w niektórych miejscach w naszym kraju latem pojawiać się mogą temperatury, sięgające nawet 36 stopni Celsjusza.
IMGW: lato 2024 będzie najcieplejsze w historii pomiarów?
Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej (IMGW) opublikował na swojej stronie internetowej eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu dotyczącą okresu od czerwca do września bieżącego roku. Co z niej wynika? Wskazuje ona, że w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. „Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, na wschodzie możliwa suma powyżej normy wieloletniej” – czytamy.
Jak poinformował Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW, w czerwcu upały najmocniej odczują mieszkańcy zachodniej części Polski. „Z prognozy długoterminowej wynika, że lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza” - zaznaczył.
Na ekstremalnie ciepłym czerwcu ma się jednak nie skończyć. Kilkudniowe fale upałów – zgodnie z prognozami – mają mieć w Polsce miejsce także w lipcu oraz w sierpniu. „W kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości. To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia” - czytamy.