Czeka nas ekstremalne lato? Eksperci zapowiadają „upały i tropikalne noce"

Jak wynika z długoterminowej prognozy IMGW, w Polsce tego lata spodziewać się możemy ekstremalnych fal upałów z temperaturą sięgającą nawet 36 stopni Celsjusza oraz tropikalnych nocy. I choć przewidywania te są jedynie orientacyjne, to należy pamiętać o tym, że miniony kwiecień był już jedenastym miesiącem z rzędu, w którym padł rekord temperatur.

Publikacja: 13.05.2024 15:39

„Z prognozy długoterminowej wynika, że lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. Niewykluczone, ż

„Z prognozy długoterminowej wynika, że lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza” - zaznacza Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Foto: Adam Borkowski Unsplash

Eksperci od jakiegoś czasu ostrzegają, że z roku na rok spodziewać się możemy temperatur jeszcze wyższych, niż w latach poprzednich. Przewidywania te potwierdza między innymi długoterminowa prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej (IMGW) – wynika z niej, że w niektórych miejscach w naszym kraju latem pojawiać się mogą temperatury, sięgające nawet 36 stopni Celsjusza. 

IMGW: lato 2024 będzie najcieplejsze w historii pomiarów?

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej (IMGW) opublikował na swojej stronie internetowej eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu dotyczącą okresu od czerwca do września bieżącego roku. Co z niej wynika? Wskazuje ona, że w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. „Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, na wschodzie możliwa suma powyżej normy wieloletniej” – czytamy. 

Jak poinformował Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW, w czerwcu upały najmocniej odczują mieszkańcy zachodniej części Polski. „Z prognozy długoterminowej wynika, że lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza” - zaznaczył. 

Na ekstremalnie ciepłym czerwcu ma się jednak nie skończyć. Kilkudniowe fale upałów – zgodnie z prognozami – mają mieć w Polsce miejsce także w lipcu oraz w sierpniu. „W kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości. To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia” - czytamy.

Klimatolodzy przewidują, że nadchodzące lato w Polsce ma wiązać się też z tropikalnymi nocami. „Minimalna temperatura w ich trakcie nie spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza. To może mieć niekorzystny wpływ na ludzki organizm” – czytamy. 

Czytaj więcej

Lato 2023 najcieplejsze w historii pomiarów. "Rozpoczęło się załamanie klimatu”

Ekstremalnie ciepłe lato w Polsce. Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW

Prawdopodobne jest, że 2024 rok będzie najcieplejszym w historii pomiarów. Miniony kwiecień był już bowiem jedenastym miesiącem z rzędu, w którym padł rekord temperatur – zarówno, jeśli chodzi o powietrze, jak i powierzchnię oceanów. Przewiduje się, że wraz ze wzrostem temperatur pojawić się mogą rozmaite – nierzadko silne – zjawiska pogodowe, takie jak burze, silne wiatry, intensywne deszcz z gradem, a nawet trąby powietrzne.

Choć IMGW zaznacza, że długoterminowa prognoza wskazuje na to, że od czerwca w Polsce będą pojawiać się fale upałów, to jej eksperci jednocześnie zwracają uwagę na to, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić. „Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość” – czytamy.  „Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych” – dodano, zaznaczając, że nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. 

IMGW podkreśla także, że należy pamiętać, iż prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Czytaj więcej

Upały 100 razy bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu

Lato 2023 było najcieplejsze w historii pomiarów. Z roku na rok temperatury będą rosnąć?

We wrześniu ubiegłego roku Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) potwierdziła to, co  wcześniej przewidywali eksperci – trzy miesiące ubiegłorocznego lata na półkuli północnej były najgorętszym okresem w historii prowadzenia pomiarów temperatury na naszej planecie. 

Jak podkreślono, cały 2023 rok był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Na miejscu pierwszym znalazł się rok 2016 – wówczas na wyższe temperatury wpływało zjawisko pogodowe El Nino.

W komunikacie WMO można było przeczytać, że ubiegłoroczny sierpień był nie tylko najcieplejszym sierpniem, jaki został kiedykolwiek odnotowany, ale także drugim najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów, zaraz za lipcem 2023 - wynikało z danych programu Copernicus Climate Change Service (C3S). 

Jak podkreślano, średnia temperatura sierpnia ubiegłego roku była aż o około 1,5 stopnia wyższa niż średnia notowana w latach 1850-1900. Zarówno dane C3S, jak i WMO pokazywały, że w sierpniu rekordową wartość – niemal 21 stopni Celsjusza – osiągnęła też średnia temperatura powierzchni oceanów. Co więcej, zasięg lodu arktycznego w minionym miesiącu był rekordowo niski – o 12 proc. mniejszy niż średnia dla tego miesiąca.

Planeta
Klimatyczna ofensywa Chin. Prezydentura Donalda Trumpa to szansa dla Pekinu
Planeta
Na Antarktydzie znaleziono pierwszy w historii bursztyn. Ma 90 milionów lat
Planeta
Mikroplastik może zmieniać pogodę i klimat na Ziemi? Nowe wyniki badań
Planeta
Eksperci: Przekroczyliśmy próg 1,5 stopnia Celsjusza. Co to oznacza dla klimatu?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Planeta
Triumf giganta paliwowego w sądzie. Nie będzie nakazu obniżenia emisji CO2
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska