Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europy osiągnęli porozumienie w sprawie przeglądu dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. W propozycji ustalono, że firmy z branży kosmetycznej i farmaceutycznej, które obejmą nowe przepisy, będą zobowiązane do pokrycia co najmniej 80 proc. kosztów tzw. czwartorzędnego oczyszczania ścieków, czyli usuwania szerokiego spektrum mikrozanieczyszczeń (czyli mikroplastiku). Pozostałe 20 proc. zostanie sfinansowane przez rządy państw.
Mikroplastik: Unia Europejska zaczyna walkę z zanieczyszczeniami
Nowe przepisy stanowią odzwierciedlenie unijnej zasady „zanieczyszczający płaci”, a ich celem ma być wprowadzenie bardziej efektywnego procesu oczyszczania ścieków, a w szerszej perspektywie również wsparcie realizacji unijnych celów klimatycznych.
Czytaj więcej
Naukowcy z Ocean Conservancy i Uniwersytetu w Toronto ostrzegają, że niezależnie od stosowanej diety, każdy konsument jest narażony na spożywanie mikrocząsteczek plastiku.
To kolejny krok Unii Europejskiej w ramach walki z zanieczyszczeniem mikroplastikiem – we wrześniu 2023 roku wprowadzono przepisy zakazujące sprzedaży produktów zawierających drobiny mikroplastiku, w tym sypkiego brokatu z tworzyw sztucznych w zabawkach i kosmetykach.
Nowy projekt zakłada również nałożenie na wszystkie aglomeracje liczące powyżej 1000 mieszkańców obowiązek usunięcia do 2035 roku materii organicznej ze ścieków komunalnych zanim trafią do środowiska, a do 2045 roku obowiązek usunięcia azotu i fosforu ze wszystkich stacji uzdatniania wody obsługujących powyżej 10 000 mieszkańców.