Azja walczy z rekordowymi upałami. W Wietnamie już ponad 44 stopnie Celsjusza

Od około miesiąca w Azji trwa fala upałów. W wielu miejscach temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Zdaniem ekspertów to potwierdzenie, że „spełniają się najbardziej ekstremalne modele klimatyczne”.

Publikacja: 09.05.2023 13:39

Azja walczy z rekordowymi upałami. W Wietnamie już ponad 44 stopnie Celsjusza

Foto: AdobeStock

Południowa i południowo-wschodnia Azja od niemal miesiąca mierzy się z falą upałów. Wilgotny klimat sprawia, że temperatury są jeszcze bardziej dotkliwe dla mieszkańców. 

W sobotę oraz w niedzielę w Wietnamie termometry wskazały 44,2 stopni Celsjusza. Oznacza to pobicie rekordu sprzed czterech lat, który wynosił 43,4 st. Cel.

Nie tylko Wietnam pobił historyczny rekord. Zrobiła to także Tajlandia, gdzie w zachodniej prowincji Tak upał sięgnął 44,6 st. W Birmie zaś odnotowano najwyższe temperatury od dekady, a w Bangladeszu — od 1960 roku.

Z upałami mierzą się też Filipiny i Indie. Ze względu na wysokie temperatury w krajach tych skrócono lekcje. 

Eksperci zaznaczają, że w wiosną w Malezji spadło o 40 proc. mniej deszczu, co będzie miało wpływ na zbiory. W Tajlandii zaapelowano natomiast o przygotowanie działań, które pomogą w walce z suszą. Zdaniem niektórych może ona potrwać nawet trzy lata.

Czytaj więcej

Tegoroczna zima była drugą najcieplejszą w historii Europy

Spełniają się najbardziej ekstremalne modele klimatyczne

Jak powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian” Nguyen Ngoc Huy, ekspert ds. zmian klimatu, ze stolicy Hanoi, "niepokojący rekord w Wietnamie trzeba postrzegać w kontekście globalnego ocieplenia i kryzysu klimatycznego”. Zdaniem badacza jest to potwierdzenie, że „spełniają się najbardziej ekstremalne modele klimatyczne”.

Wielu ekspertów jest zdania, że fala upałów, z którą mierzy się większość państw azjatyckich, prędzej czy później pojawi się w Europie. Badacze ostrzegają, że nie będą to już wyjątkowe sytuacje, lecz normalność.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?