Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez naukowców na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), poziom zawieszonych w powietrzu chemikaliów, które niszczą ozon, po raz pierwszy od lat spada. Naukowcy zaznaczają, że pomoże to odbudować warstwę atmosfery, która chroni organizmy żyjące na ziemi przed szkodliwymi skutkami promieniowania ultrafioletowego słońca. W raporcie, który jest wydawany raz na cztery lata, ONZ stwierdziła, iż warstwa ozonowa wykazała poprawę i prawdopodobnie powróci do poziomu z 1980 roku w ciągu następnych kilku dekad.
Dlaczego jest to tak istotne? Warstwa ozonowa zapobiega między innymi ekspozycji na światło ultrafioletowe, które może powodować raka skóry czy wiele innych problemów zdrowotnych. Co więcej, może szkodzić także zwierzętom czy roślinom. Stosowanie przez ludzi substancji, które zubożają warstwę ozonową – między innymi chemikaliów – szkodziło barierze ochronnej, wywołując od lat niepokój naukowców.
Badacze podkreślają, że zdrowienie warstwy ozonowej jest stopniowe i będzie trwało wiele lat. O ile wszystko będzie wyglądało tak, jak obecnie, oczekuje się, że powróci ona do poziomu z 1980 roku – zanim jeszcze pojawiła się dziura ozonowa – do 2040 roku.
Czytaj więcej
Zgodnie z badaniem opublikowanym niedawno w czasopiśmie Nature, wprowadzony w 1987 roku światowy...
Klimatyczny precedens
- Działania związane z ozonem stanowią precedens dla działań na rzecz klimatu - powiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), profesor Petteri Taalas. - Nasz sukces w stopniowym wycofywaniu chemikaliów niszczących warstwę ozonową pokazuje nam, co można i trzeba zrobić - dodał i wskazał na pilną potrzebę odejścia od paliw kopalnych oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych.