„Świat znajduje się na katastrofalnej ścieżce do 2,7°C wzrostu temperatur” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Dane zawarte w analizie, choć pesymistyczne, nie przekreślają jednak szans na osiągnięcie celu wynikającego z porozumienia paryskiego.
„Ten raport naprawdę pokazuje nam otrzeźwiające liczby” – mówi Patricia Espinosa z UNFCCC. „Ale nadal pokazuje, że postęp w kierunku celu 1,5°C jest możliwy. Najnowszy raport IPCC wskazał, że to okno wciąż jest otwarte. To prawda, że to okno jest bardzo, bardzo niewielkie. Ale moim zdaniem cel 1,5°C jest wciąż realny”.
Szansą na powodzenie jest m.in. fakt, że raport nie uwzględnia niektórych deklaracji politycznych. Pomija również zobowiązania krajów rozwijających się, których powodzenie zależy od wsparcia i finansowania ze strony krajów rozwiniętych. Ponadto, nowe plany 113 państw będących stronami porozumienia paryskiego zakładają zmniejszenie emisji do 2030 roku o 12 proc. w stosunku do poziomów z 2010 roku.
Główni emitenci, tacy jak Chiny, Indie, Arabia Saudyjska i Turcja, odpowiedzialni łącznie za 33 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, wciąż nie przedstawiły zaktualizowanych krajowych dokumentów strategicznych. Australia i Indonezja przedstawiły je z kolei z celami identycznymi z tymi z 2015 roku, jak ocenia Climate Analytics. Brazylia i Meksyk przedstawiły plany przewidujące wyższe emisje w porównaniu do ich poprzednich celów, w podobnym kierunku poszła Rosja, przedstawiając cel zakładający wyższe emisje niż wskazywałaby na to obecna tendencja. Szacuje się, że Japonia wraz z Koreą Południową przedstawią bardziej ambitne cele przed listopadowym szczytem klimatycznym.
Raport w kontekście budżetu emisji dwutlenku węgla zakłada, że przy 50 proc. prawdopodobieństwie ograniczenia ocieplenia do 1,5°C, do końca 2030 r. skumulowane emisje CO2 wykorzystają około 89 proc. pozostałego budżetu emisji dwutlenku węgla. W kontekście prawdopodobnej (67 proc.) możliwości utrzymania ocieplenia poniżej 2°C, ocenia się, że skumulowane emisje CO2 wykorzystają około 39 proc. pozostałego budżetu emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Globalny trend emisji gazów cieplarnianych, oszacowany na podstawie najnowszych dostępnych krajowych dokumentów programowych, jest zbliżony do scenariusza SSP2-4,5 z raportu IPCC AR6 WG1 (2021), co prowadzi do ocieplenia na koniec wieku o 2,7°C (przedział prawdopodobieństwa 5-95proc. między 2,1°C a 3,5°C).