Oficjalne otwarcie farmy Zwartowo – zlokalizowanej w województwie pomorskim – zakończyło pierwszy etap budowy największej inwestycji fotowoltaicznej w Polsce oraz w tej części Europy. Farma zlokalizowana na powierzchni 300 ha docelowo dostarczy zieloną energię do około 153 tys. gospodarstw domowych.

Farma już pracuje. W zakończonym właśnie pierwszym etapie inwestycji wyposażona została w panele słoneczne o mocy 204 MWp. Druga faza inwestycji, zaplanowana na początek przyszłego roku, powiększy całkowitą moc do 290 MWp.

partnerem Goldbeck Solar w realizacji tej największej w rejonie Europy ŚrodkowoWschodniej farmy fotowoltaicznej jest Respect Energy.

- Respect Energy koncentruje się na inwestycjach w odnawialne źródła energii, które docelowo zagwarantują naszym klientom pełne bezpieczeństwo w zakresie dostaw zielonej energii. Stawiamy sobie za cel stworzenie zielonej przyszłości dla naszego kraju, dlatego bycie częścią farmy fotowoltaicznej Zwartowo jest oczywistym rozszerzeniem naszej strategii biznesowej. Bardzo się cieszymy, że tak znaczący w skali europejskiej projekt jest jedną z inwestycji w ramach naszego portfolio. – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy S.A.

Czytaj więcej

Wielki wyścig mocarstw w zielonej energetyce

Jak podkreśla Jabłoński, budowa farmy wpisuje się w konieczność podejmowania zdecydowanych działań mających na celu budowę zeroemisyjnej gospodarki i niezależności energetycznej Starego Kontynentu.

- Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że złagodzenie kryzysu energetycznego możliwe jest tylko w przypadku odejścia od importu paliw kopalnych i intensyfikacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Farma Zwartowo stanowi przykład konkretnych działań w tym kierunku. Już dziś firma Respect Energy pracuje nad kolejnymi realizacjami OZE w naszym kraju. – dodaje.

Projekt farmy fotowoltaicznej Zwartowo finansowany jest przez konsorcjum trzech banków: Banku Pekao SA, PKO BP oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.