Wykorzystanie czystej energii na świecie rośnie, choć według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, aby osiągnąć globalną neutralność węglową do 2050 roku, konieczne jest potrojenie rocznych inwestycji w nią do końca dekady do ok. 4 bilionów dolarów. Jak jednak informują naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, jest to wydatek, który się opłaci. Badania wykazały, że szybkie przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną pozwoli globalnie zaoszczędzić nawet 12 bilionów dolarów do 2050 roku.
Obecnie na świecie mniej więcej jedna trzecia produkcji energii elektrycznej pochodzi ze źródeł niskoemisyjnych, w tym 26 proc. stanowią źródła odnawialne.
To potężny rynek, który według raportu Allied Market Research został wyceniony w 2020 roku na 882 miliardy dolarów, a do 2030 roku jego wartość ma osiągnąć niemal 2 biliony dolarów. Jego czołowymi graczami są najwięksi emitenci gazów cieplarnianych na świecie, czyli Stany Zjednoczone oraz Chiny. Jak szacuje Federalna Komisja Regulacji Energetyki, w pierwszej połowie 2022 roku 67 proc. nowych mocy wytwórczych w Stanach Zjednoczonych stanowiła energia ze źródeł niskoemisyjnych, głównie słoneczna i wiatrowa. Energia odnawialna odpowiada obecnie za niemal 27 proc. całkowitej dostępnej mocy wytwórczej zainstalowanej w Stanach Zjednoczonych. Jej udział wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat o ok. 7 proc., a w stosunku do 2012 roku o 12 proc.
Czytaj więcej
Z badań IBRiS przeprowadzonych dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wynika, że część Polak...
Chiny odpowiadają obecnie za niemal połowę globalnych mocy wytwórczych energii odnawialnej, a ich ambicje sięgają jeszcze dalej. Kraj inwestuje ogromne środki w rozwój sektora, co poskutkowało opracowaniem szeregu innowacyjnych technologii. Chiny stawiają również na budowę silnego rynku konsumenckiego, m.in. dzięki przyznawaniu dotacji rządowych na pojazdy elektryczne.