Badaniami kierował doktor Tom Chudley z Wydziału Geografii Uniwersytetu w Durham. W skład zespołu badawczego weszli również naukowcy z uniwersytetów amerykańskich. Wyniki badań opublikowano 3 lutego w czasopiśmie naukowym „Nature Geoscience”. Można przeczytać o nich również w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Uniwersytetu w Durham.
Grenlandia: pokrywa lodowa pęka szybciej niż zakładano
Zakrojone na szeroką skalę badania dotyczyły pokrywy lodowej Grenlandii, a dokładnie jej szczelin.
Naukowcy przeanalizowali ponad 8 tysięcy trójwymiarowych map powierzchni, które zostały stworzone przy użyciu zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości. Na ich podstawie odkryli, że od 2016 do 2021 roku, czyli w okresie pięciu lat, znacznie wzrosła powierzchnia i głębokość szczelin na szybko płynących krawędziach pokrywy lodowej Grenlandii. Szczeliny stają się szersze i głębsze w miejscach, w których lód przepływa szybciej z powodu wyższej temperatury powietrza i morza.
Wyniki badań świadczą o tym, że szczeliny powiększają się szybciej niż wcześniej zakładano. Naukowców nie zaskoczyło samo zjawisko, a jedynie wspomniana szybkość, z jaką ono postępuje. Tom Chudley, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”, przyznał, że jedno z wcześniejszych badań ukazywało te zmiany na przestrzeni dekad, tymczasem ostatnie pokazuje je na przestrzeni pięciu lat.