Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma „Nature Climate Change” wykazało, że kryzys klimatyczny w ogromnym stopniu wpłynął na poziom lodu morskiego. Według naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze, obecnie lodowce na Grenlandii topnieją pięć razy szybciej niż na początku wieku.
Lodowce Grenlandii topnieją coraz szybciej
To wyjątkowo niepokojąca wiadomość, gdyż znajdująca się na Grenlandii pokrywa lodowa mogłaby podnieść poziom mórz o co najmniej 6 metrów, gdyby uległa całkowitemu roztopieniu. W latach 2006-2008 odpowiadała ona za 17,3 proc. zaobserwowanego wzrostu poziomu morza, a topnienie lodowców za 21 proc.
Czytaj więcej
Świat zatrzymał się w dążeniu do zatrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C – os...
W badaniu wykorzystano zdjęcia satelitarne i 200 000 starych zdjęć lotniczych z Duńskich Archiwów Narodowych, porównując reakcję niemal 22 000 lodowców Grenlandii na zmiany klimatyczne na przestrzeni 130 lat, a w oparciu o te dane przeanalizowano skalę wpływu zmian klimatycznych na lodowce Grenlandii. Wyniki analizy nie pozostawiają wątpliwości co do faktu, że ocieplający się klimat wpływa na nie wyjątkowo destrukcyjnie.
Naukowcy ustalili, że w latach 80. i 90. ubiegłego wieku lodowce traciły średnio pięć metrów rocznie, tymczasem obecnie każdego roku ubywa im 25 metrów. W latach 2000–2021 lodowce na peryferiach wyspy, położone głównie w przybrzeżnych górach i niepołączone bezpośrednio z większą pokrywą lodową Grenlandii, cofały się w latach 2000–2021 dwukrotnie szybciej niż przed przełomem wieków. Od 2000 roku lodowce w południowej Grenlandii stały się krótsze średnio o 18 proc., a w pozostałych częściach wyspy o 5-10 proc.