Aktualizacja: 02.02.2025 19:51 Publikacja: 03.01.2024 13:00
Odpady plastikowe stanowią ok. 80 procent zanieczyszczeń w morzach i oceanach.
Foto: OCG Saving The Ocean Unsplash
Odbywający się pod koniec 2023 roku w Dubaju Szczyt Klimatyczny COP 28 zgromadził około 200 przywódców z całego świata. Podczas trwającego dwa tygodnie spotkania przedstawiciele większości państw naszego globu szukali rozwiązań mających na celu ograniczenie tempa zmian klimatycznych i zmniejszenia stopnia zanieczyszczenia środowiska.
Uczestnicy szczytu wskazywali, że główne kierunki obecnych i przyszłych działań proklimatycznych to wzrost udziału czystej energii w miksie energetycznym oraz ograniczenie skażenia środowiska substancjami toksycznymi zagrażającymi egzystencji życia na Ziemi.
Wicepremier rządu i lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stwierdził niedawno, że zawetowanie tzw. Pakietu Fit for 55 jest rozważany przez obóz rządzący. Rzecz w tym, że mówieniu o wetowaniu Fit for 55 jest kompletną bzdurą, a prezes Kaczyński popisał się elementarną nieznajomością prawa unijnego lub po prostu złą wolą wprowadzania w błąd społeczeństwa i opinii publicznej w Polsce. Dlaczego?
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
Gdy wszystkie oczy osób przerażonych pogłębiającym się kryzysem klimatycznym zwrócone były na COP 26, Komisja Europejska przedstawiła nową wersję listy PCI, zawierającą projekty infrastruktury energetycznej o statusie priorytetowym. Problem w tym, że plan zakłada wydanie 13 mld euro na budowę nowej infrastruktury gazowej.
Rezygnacja Chin z obowiązkowego testowania importowanych kosmetyków na zwierzętach to krok w dobrym kierunku. Koszt ekologiczny procederu wymaga pogłębionych badań, ale nie ma wątpliwości, że odchodzenie od niego przysłuży się nie tylko samym zwierzętom.
Chińczycy spożywają 28% światowego mięsa. Stopniowa rezygnacja z wieprzowiny pomogłaby krajowi osiągnąć ambitne cele klimatyczne.
Całą garderobę można dziś wymienić w trakcie jednego popołudnia, ale dostępność taniej mody ma swoje dalekosiężne konsekwencje.
Aby spokojnie spędzać czas wolny od zajęć, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyjazdu – w tym o odpowiednim ubezpieczeniu.
To my w XXI w. odczujemy skutki pańskiej XX-wiecznej polityki energetycznej. Chciałabym, żeby potraktował pan głos młodego pokolenia poważnie – apeluje aktywistka klimatyczna Maya Ozbayoglu do premiera Donalda Tuska.
Jakość powietrza w polskich miastach to jedno z kluczowych wyzwań środowiskowych i zdrowotnych. W skali kraju transport ma ok. 33 proc. udziału w całkowitej emisji tlenków azotu, ale w miastach jest on zwykle zauważalnie większy, czego przykładem jest np. Warszawa, gdzie wynosi on ok. 43 proc.
Ekolodzy alarmują, że działania administracji nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych zagrażają ważnej ustawie chroniącej zagrożone gatunki zwierząt.
Temperatura powierzchni oceanów rośnie w coraz szybszym tempie. To jeden z głównych objawów zmiany klimatu na Ziemi. Według analiz przeprowadzonych przez Christophera Merchant’a, meteorologa z University of Reading oraz jego współpracowników, od połowy lat 80. do dziś tempo tego wzrostu przyspieszyło o 400 proc. A to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w przyszłości.
Autorzy badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge zwracają uwagę na trudną sytuację najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków roślin. Zaniepokojeni botanicy przyznają, że eksperci na całym świecie nie są już w stanie skutecznie ich chronić. „Brakuje przestrzeni" – ostrzegają.
Opakowania tekturowe są niezbędne w handlu internetowym. Jak je zaprezentować, by stały się głównym bohaterem kampanii reklamowej? Firma Grembox, producent opakowań tekturowych, znalazła na to sposób, podkreślając przy okazji dostępność setek wzorów i wariantów.
– Jest gorzej niż proponował minister Jacek Ozdoba w sierpniu 2021 r. – tak przedstawiciele biznesu komentują propozycje projektu nowego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, zaprezentowane dziś w resorcie klimatu.
Styczeń żegna nas wysokimi temperaturami i pogodą, która przypomina bardziej przedwiośnie niż środek zimy. W prognozach na najbliższe dni widać jednak zmianę która powinna ucieszyć osoby tęskniące na prawdziwą zimą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas