A gaz, wbrew sprzedawanym nam przez przemysł paliw kopalnych bajkom, wcale nie jest dla klimatu dobry. Jest klimatycznym zabójcą takim samym lub nawet gorszym od węgla.
Gaz, a wraz z nim również wodór, są także w ostatnim czasie ulubionymi narzędziemi greenwashingu przemysłu paliw kopalnych. Przecież emituje dwa razy mniej niż węgiel, prawda? Przecież jest tani, bezpieczny i stabilny? Nie. Jest już zbyt późno, by gaz można było traktować jako “paliwo przejściowe” w transformacji, bo inwestowanie w niego zabiera środki z faktycznego i koniecznego przecież całkowitego odejścia od paliw kopalnych. Fundowanie go w 2021 roku to pogłębianie katastrofy klimatycznej, dalsze wpisywanie niesprawiedliwości, cierpienia, głodu i śmierci milionów ludzi między koszty i zyski operacji finansowych przeprowadzanych przez klasę rządzącą i przedstawicieli paliw kopalnych. To zbrodnia przeciw ludzkości, dla której COP 26 - i podobne mu wydarzenia - jest doskonałą przykrywką.
Lista PCI ponawiana jest co dwa lata. Proponowana przez Komisję Europejską, musi być jeszcze zaakceptowana lub odrzucona (w całości) przez Parlament Europejski, do czego obecnie nawołują organizacje pozarządowe zajmujące się klimatem. Podkreślają, że projekty o statusie priorytetowym mogą starać się o dofinansowanie z CEF - Connecting Europe Facility, czyli Instrumentu “Łącząc Europę”, by wykorzystywać pieniądze podatników do realizowania swoich podłych, niekorzystnych dla gospodarki, ale przede wszystkim śmiertelnych dla klimatu projektów.
Na najnowszej liście z polskich inwestycji znalazł się tzw. Baltic Pipe oraz terminal LNG w Gdańsku, oba proponowane przez głównego operatora sieci przesyłowej na terenie Polski - Gaz-System. To spółka będąca częścią ENTSO-G - zrzeszenia gazowych zbrodniarzy klimatycznych na poziomie unijnym usprawniającego lobbing na rzecz rozwoju sieci gazowej w procesach właśnie takich jak formowanie listy PCI. Nie dla dobrostanu ludzi, nie dla integracji wspólnoty europejskiej. Dla własnego, krótkowzrocznego zysku, który chce maksymalizować teraz, bo era paliw kopalnych się kończy. Tylko czy zanim to nastąpi, nie skończy się też szansa na zapobieżenie katastrofie klimatycznej?
Nawojka Ciborska, Gastivists Polska