Partnerzy

Witold Daniłowicz: Popierajmy łowiectwo, zanim będzie za późno

Przeciwnicy myśliwstwa walczą przede wszystkim z myśliwymi, bo ich zdaniem polują oni dla rekreacji. O zwierzęta im nie chodzi. Te bowiem i tak będą musiały zostać zredukowane, gdyż jest ich po prostu za dużo.

Zbrodnia w Nemmersdorfie

Okrutne czyny na ludności cywilnej krasnoarmiejcy rozpoczęli natychmiast, gdy wkroczyli na tereny dawnych Niemiec. Pierwszą ofiarą padła niemal równo 70 lat temu ludność Prus Wschodnich.

Prof. Jarosław Całka: skażenie mikroplastikiem wymusza zmianę myślenia

Dostępne wyniki badań naukowych nad toksycznością mikroplastiku stanowią podstawę do redefinicji zachowań proekologicznych. Przemysł odzieżowy powinien wziąć to pod uwagę – pisze profesor Jarosław Całka.

Bezkarnie gwizdać można było tylko na stadionach

Najłatwiej opisać walkę bokserską. Dwaj zawodnicy, ring – sprawa jest prosta - Józef Hen, pisarz

Wanda Półtawska: Ludzie nie potrafią kochać

Wanda Półtawska, lekarz psychiatra: Przede wszystkim trzeba się nauczyć, co to jest przyjaźń. Miłość musi rodzić się na gruncie prawdziwej przyjaźni. Mężczyzna nie może brać sobie dziewczyny do łóżka, ale może jej służyć: być dla niej czułym, opiekować się nią, po prostu z nią się przyjaźnić.

Prof. Norman Davies: Mity o powstaniu warszawskim

Oskarżenia dowództwa Armii Krajowej o śmierć cywilów są niesprawiedliwe – mówi prof. Norman Davies, brytyjski historyk Łukaszowi Lubańskiemu.

Czego brak polskim start-upom?

Podczas niedawnej konferencji branżowej Revenue Trends – co potem zacytowała w swoim artykule „Rzeczpospolita" – Łukasz Wejchert, do niedawna powszechnie ceniony menedżer w przedsięwzięciach internetowych, a obecnie inwestor, postawił tezę, że w Polsce brakuje funduszy gotowych do zainwestowania w start-upy.

Rewolucja w całej Polsce to błąd

Narasta histeria wokół przesyłek sądowych i prokuratorskich, których dostarczanie przejęła prywatna spółka PGP.

Potrzebne zachęty do inwestycji na GPW

Zawłaszczając obligacje z OFE i radykalnie zmieniając zasady działania funduszy, polski rząd skazuje polską giełdę na wegetację.

Ireneusz Janik: Mahler czyta Mickiewicza

Kompozytora i wieszcza połączyła pasja wielkiego polskiego magnata na cesarskim dworze w Wiedniu

Sowieci nie byli wrogiem Hitlera

„Płomienie" Brzozowskiego były biblią lewicowych syjonistów w Palestynie, którzy znali tę książkę jeszcze z Polski. Bardzo było mało takich książek, o młodych idealistach, zabijających przeciwników politycznych – mówi Irenie Lasocie sowietolog

Zablokowana dyskusja o katastrofie

Medialny chór wychwala rząd Tuska za przejęcie roli petenta i ustępstwa wobec Rosji w sprawie katastrofy smoleńskiej

Król z trupią głową. Stanisław August wiecznie kontrowersyjny

Stanisław August pod osłoną rosyjskich bagnetów chciał zaprowadzić w Polsce angielski ustrój i francuską kulturę

Finlandyzacja po polsku

W 1989 r. Kreml grał wobec solidarnościowego rządu kartą zagrożenia niemieckiego. Obecność wojsk sowieckich w Polsce miała być gwarancją nienaruszalności granicy na Odrze i Nysie

Polityka wschodnia nie dla radykałów

Jeżeli Polska chce skutecznie chronić swe interesy, nie może abdykować z pozycji zajmowanej w naszym regionie przez ostatnie 26 lat – pisze analityk stosunków międzynarodowych.

Odprusaczanie

Wojna nie polega tylko na burzeniu, lecz także na budowaniu i przebudowywaniu. Polsko-niemieckie zmagania urbanistyczne są tego przykładem.

Franciszek w ślady Benedykta XVI. Nowa reguła?

Papiestwo jest jednym z najważniejszych, emocjonalnych elementów katolicyzmu. Symbolika z nim związana, emocje, jakie wywołują papieże, kształtują katolików od wieków. Na naszych oczach dokonuje się błyskawiczna demitologizacja tego urzędu.

Leszek Balcerowicz: Destrukcyjne odszkodowania dla frankowiczów

Rozstrzygnięcia w sprawie kredytów frankowych nie mogą naruszać fundamentów sprawiedliwości i równości – pisze ekonomista.