Berlin: W marcu odbędzie się referendum ws. neutralności klimatycznej

26 marca 2023 roku w stolicy Niemiec ma zostać przeprowadzone referendum, którego celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej. Miasto planuje bowiem osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku, a nie – jak zakładano wcześniej – do 2045.

Publikacja: 15.12.2022 15:15

Berlin: W marcu odbędzie się referendum ws. neutralności klimatycznej

Foto: AdobeStock

W czwartek przed niemieckim Trybunałem Konstytucyjnym złożono pilny wniosek, w którym zaapelowano o przeprowadzenie referendum klimatycznego. Ze względu na to, że głosowanie miałoby odbyć się równolegle z powtórzonymi wyborami, został on odrzucony. 16 listopada bieżącego roku Krajowy Trybunał Konstytucyjny Berlina ogłosił bowiem wyrok w sprawie wyborów krajowych w stolicy Niemiec. Sąd uznał, że ze względu na liczne nieprawidłowości podczas wyborów z 26 września 2021 roku, wybory do berlińskiej Izby Posłów, jak i do dwunastu zgromadzeń dzielnicowych są nieważne i należy je powtórzyć we wszystkich okręgach wyborczych. Ich datę wyznaczono na 12 lutego. 

Czytaj więcej

Od dziś obowiązuje nowe prawo klimatyczne. Co oznacza dla Polski?

Inicjatywa dotycząca referendum klimatycznego nie powiodła się już przed Sądem Administracyjnym i Wyższym Sądem Administracyjnym. Senat zdecydował natomiast, że odbędzie się ono 26 marca 2022 roku. Odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne we władzach Berlina Iris Spranger (SPD) zaznaczyła, że „nie ma czasu na jednoczesne przygotowanie wyborów i referendum”.

Trybunał Konstytucyjny uznał pilny wniosek za dopuszczalny, ale bezzasadny. Decyzja Senatu, co do podanego terminu, nie budzi jednak sprzeciwu. 

Czytaj więcej

Neutralność klimatyczna tylko razem z biznesem

Wcześniej Inicjatywa społeczna zrzeszona w grupie Climate Restart Berlin informowała, że chce zredukować emisje gazów cieplarnianych Berlina o 70 proc. do 2025 roku i o 95 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku. Aby udało się osiągnąć tak ambitny cel, miasto musiałoby wyeliminować do tego czasu m.in. pojazdy z silnikami spalinowymi. To wymagałoby jednak także zakazu emitowania CO2 przez elektrownie i przedsiębiorstwa przemysłowe w ciągu zaledwie kilku lat. W tym celu ma zostać zmieniona ustawa o przemianach energetycznych. Jak piszą niemieckie media, władza sądownicza i ustawodawcza uważają cel referendum za nieosiągalny – dlatego odrzucają związane z nim wnioski i przesuwają jego termin.

Grupa, która zainicjowała referendum, składa się z 26 członków, w tym naukowców, przedsiębiorców ekologicznych czy przedstawicieli ruchu Fridays For Future.

Miasta
Berlin: Neutralność klimatyczna może kosztować miliardy. Co zdecydują Niemcy?
Miasta
Zbadali związek między drzewami w miastach i zgonami z upałów
Miasta
Warszawa odchodzi od paliw kopalnych. Pierwsza w Europie Środkowej
Miasta
Miały być drzewa w gruncie, będą w donicach. "Sprawdzimy, czy nie przeszkadzają"
Miasta
Sztuczna inteligencja pokazała, jak kryzys klimatyczny wpłynie na największe miasta
Miasta
Konfiskują auta za nielegalne wyrzucanie śmieci. "Grzywna nie wystarczy"