Do końca kwietnia b.r. Airly ma zainstalować w 165 lokalizacjach w Warszawie i w 17 partnerskich gminach czujniki, które będą monitorować jakość powietrza w czasie rzeczywistym przez 24 godziny na dobę. Tak przewiduje umowa, którą pod koniec grudnia 2021 r. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zawarł ze spółką Airly Public. To spółka zależna Airly - działającej od pięciu lat polskiej firmy, która monitoruje jakość powietrza już w 35 krajach.
Czytaj więcej
ClientEarth Polska wraz z mieszkańcami stolicy oraz ruchem miejskim Miasto Jest Nasze zaskarżyła...
Czujniki zostaną zainstalowane w miejscach wytypowanych przez Politechnikę Warszawską m.in. na budynkach użyteczności publicznej i słupach oświetleniowych. Urządzenia będą monitorowały poziom stężenia najgroźniejszych dla zdrowia pyłów PM1, PM2,5, PM10 oraz gazów NO2 (dwutlenek azotu) i O3 (ozon). System będzie objęty serwisem technicznym Airly Public. Umowa przewiduje też możliwość rozwoju systemu o 100 dodatkowych czujników w przyszłości.
Jak podkreśla Michał Misiek, prezes Airly Public, Warszawa jest pierwszą stolicą w Europie, która zdecydowała się na tak ambitny krok na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza - będzie miała największą na kontynencie sieć monitoringu jakości powietrza. Sieć będzie ona monitorowana na bieżąco we wszystkich dzielnicach Warszawy i w 17 partnerskich gminach (w Halinowie, Izabelinie, Karczewie, Konstancinie-Jeziornej, Lesznowoli, Milanówku, Nieporęcie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, Piastowie, Radzyminie, Starych Babicach, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie, Ząbkach i Zielonce).
Mieszkańcy będą mieli dostęp do danych z czujników systemu Airly za pośrednictwem ogólnodostępnej, bezpłatnej warszawskiej platformy IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.