Aktualizacja: 24.11.2024 23:09 Publikacja: 26.09.2022 15:13
Foto: Bloomberg
Bank Światowy jest instytucją wyjątkowo znaczącą w kontekście globalnych działań na rzecz klimatu. Według danych opublikowanych na swojej stronie internetowej, w ubiegłym roku przekazał 31,7 miliarda dolarów na rzecz działań klimatycznych w krajach rozwijających się. To o 19 proc. więcej, niż w roku poprzednim, gdy na podobne działania przekazano 26,6 miliarda dolarów. Pośród wspieranych przez Bank Światowy projektów znalazło się opracowanie planów gospodarki wodnej dla dotkniętej suszą Nigerii a także przystosowanie do zmian klimatu infrastruktury w Indiach.
Tegoroczna Konferencja Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP29 ma przynieść przede wszystkim konkretne ustalenia w zakresie nowego wspólnego celu finansowania działań dla klimatu oraz wzmocnienia krajowych planów i celów klimatycznych.
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA w dużej mierze dzięki hojnemu wsparciu branży paliw kopalnych, której obiecał zniesienie przepisów dotyczących ochrony środowiska.
Najnowszy sondaż Opinia24 dla More In Common Polska wykazał, że aż 68 proc. Polaków oczekuje, iż rząd Donalda Tuska wykaże się większym zaangażowaniem w kwestii przeciwdziałania zmianom klimatu i zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnych ekstremalnych zjawisk pogodowych, zagrażających mieszkańcom kraju.
Zwycięstwo brytyjskiej Partii Pracy daje nadzieję na powrót polityki klimatycznej tego kraju na właściwe tory, zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach porozumienia paryskiego.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azerbejdżan i Brazylia chcą razem walczyć o utrzymanie celu klimatycznego jakim jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziome 1,5 stopnia Celsjusza.
Wejście Uzbekistanu do WTO, planowane na 2026 r., może stworzyć nowe możliwości dla polskich firm poszukujących nowych rynków zbytu. Dlatego warto już teraz uważnie przyglądać się temu państwu i przeprowadzanym w nim reformom.
Bank Światowy przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości 750 mln dolarów. To pieniądze na reformy potrzebne w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej. Nowe pakiety pomocy przygotowały też USA, Japonia i Norwegia.
Globalnym liderem w wielkości przekazów pieniężnych otrzymywanych od swojej zagranicznej diaspory drugi rok z rzędu są Indie. W roku podatkowym 2023–24 (zakończonym w marcu) emigranci hinduscy przelali do ojczyzny rekordową kwotę 107 mld dolarów.
Kluczowe decyzje coraz częściej podejmujemy na podstawie chwilowych emocji rozpalających do białości media społecznościowe, a nie w oparciu o fakty. W polityce gospodarczej to jazda na ścianę.
Nowy raport ekspertów Banku Światowego alarmuje: zmiany w rolnictwie są niezbędne, aby ograniczyć globalne emisje gazów cieplarnianych. Jak osiągnąć ten cel? Bank Światowy proponuje między innymi inwestycje, wspieranie krajów rozwijających się, a także zmniejszenie popytu na żywność pochodzenia zwierzęcego.
Gospodarka światowa jest w lepszym stanie niż zakładano — uważa szefowa MFW przed wiosennym zgromadzeniem generalnym MFW i Banku Światowego. Europejskie firmy potwierdzają w ankiecie EBC skromne ożywienie gospodarki. BŚ uważa, że gospodarka 6 krajów bałkańskich będzie rosnąć w 2024-25 r., ale muszą przyspieszyć tempo reform, by zbliżyć się do Unii Europejskiej.
Były prezes TVP Jacek Kurski zarobił w Banku Światowym 270 tys. dol. netto, a więc ponad milion złotych – poinformowało ministerstwo finansów w odpowiedzi na pytanie Wirtualnej Polski.
Co zagraża dziś na świecie dostępowi do żywności? Bardziej niż naturalne katastrofy ryzyko winduje człowiek – to napięcia polityczne, wojny oraz inflacja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas