Przywódcy G7 wstrzymają odejście od paliw kopalnych?

Choć mottem tegorocznego spotkania liderów G7 jest „postęp w kierunku sprawiedliwego świata”, niektórzy przywódcy walczą o przedłużenie okresu inwestycji w paliwa kopalne.

Publikacja: 28.06.2022 15:09

Przywódcy G7 wstrzymają odejście od paliw kopalnych?

Foto: Bloomberg

Jednym z kluczowych obszarów działania organizowanego w tym roku przez Niemcy spotkania liderów G7 miało być zawieranie sojuszy dla „zrównoważonej planety”. Kryzys klimatyczny stanowi poważne zagrożenie dla najbogatszych gospodarek, które mogą przez niego stracić 8,5 proc. do 2050 roku.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że istnieje potrzeba stworzenia „klubu klimatycznego”, który umożliwiłby krajom współpracę w walce ze zmianami klimatycznymi, a także z obecnym kryzysem geopolitycznym oraz inflacyjnym. Stwierdził jednak, że nie należy się spodziewać „przenoszenia gór”.

Czytaj więcej

Paliwa kopalne blokują drogę do ludzkiego dobrobytu

Z uwagi na ograniczenia dopływu gazu z Rosji, niektóre kraje, w tym Niemcy, zdecydowały się na tymczasową reaktywację elektrowni węglowych. Takie działania wzbudzają obawy aktywistów oraz ekspertów klimatycznych, którzy obawiają się, że spowolni to proces odchodzenia od paliw kopalnych.

W sobotę w Monachium odbyły się demonstracje aktywistów klimatycznych, którzy wzywali przywódców G7 do podjęcia działań w zakresie rezygnacji z gazu, ropy oraz węgla, a także ochrony bioróżnorodności oraz walki z głodem na świecie. Cytowana przez DW Luisa Neubauer, jedna z założycielek niemieckiego ruchu klimatycznego Fridays for Future, stwierdziła, że wielu polityków „nie chce lub nie może zrozumieć” kryzysu klimatycznego. Przyznała również, że „reagowanie na wojnę o paliwa kopalne większą ilością paliw kopalnych po prostu nie ma sensu, nawet na poziomie geopolitycznym”.

Zaniepokojenie zachowaniem tegorocznego gospodarza spotkania G7 wyraziła również organizacja Climate Action Network. W oświadczeniu na swojej stronie podkreśliła, że niedopuszczalne jest osłabianie dążenia do celu odejścia od międzynarodowego finansowania paliw kopalnych do końca 2022 roku.

„Jakiekolwiek posunięcie G7, aby zreorganizować wykorzystanie paliw kopalnych w kraju i wycofać się z zobowiązań do zakończenia finansowania paliw kopalnych na arenie międzynarodowej, jest przeciwieństwem zaspokajania potrzeb w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Przekreśliłoby to wysiłki na rzecz ograniczenia ocieplenia do 1,5°C i naraziłoby miliony istnień ludzkich na ryzyko katastrof klimatycznych spowodowanych paliwami kopalnymi” – napisano na stronie organizacji.

Liderzy
Nowa koalicja dla ratowania klimatu. Trzy państwa rozpoczynają współpracę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Liderzy
Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ przygotują sami mężczyźni. To decyzja władz
Liderzy
Szczyt klimatyczny w 2024 roku. Przewodniczący z „naftową” przeszłością
Liderzy
Umowa koalicyjna. Co liderzy opozycji zapisali na temat klimatu i środowiska?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Liderzy
Minione 8 lat było trudne dla polskiej przyrody. Trzeba to zmienić