W trakcie szóstego Austriackiego Szczytu Światowego w Wiedniu, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował kraje należące do G20 za ciągłe finansowanie poszukiwań oraz rozbudowy infrastruktury paliw kopalnych. Podkreślił, że takie działanie stawia świat na właściwej drodze do tego, by „przegapić ważne cele klimatyczne”.
Antonio Guterres stwierdził też, że świat „stoi obecnie w obliczu chaosu klimatycznego”, a najbogatsze gospodarki świata powinny wstrzymać finansowanie wszelkich nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi. Przypomniał również, że czas na to, by zapobiec najgorszym skutkom pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, szybko mija, a globalna temperatura wzrosła już o 1,2°C od czasów epoki preindustrialnej.
Czytaj więcej
Eksperci interdyscyplinarnego zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN wskazują na możliwy scenariusz dekarbonizacji w Europie.
„Aby utrzymać cel 1,5°C w zasięgu ręki, musimy zmniejszyć emisje o 45 proc. do 2030 r. i osiągnąć zerowy poziom emisji netto do połowy stulecia” – podkreślił, przypominając, że obecne zobowiązania krajowe są niewystarczające i mogą doprowadzić do wzrostu emisji o niemal 14 proc. do końca dekady.
Sekretarz generalny ONZ zauważył, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę stało się oczywiste, że wcześniejsze decyzje dotyczące źródeł energii były chybione.