Aktualizacja: 24.11.2024 22:12 Publikacja: 15.06.2022 16:30
Foto: Bloomberg
W trakcie szóstego Austriackiego Szczytu Światowego w Wiedniu, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował kraje należące do G20 za ciągłe finansowanie poszukiwań oraz rozbudowy infrastruktury paliw kopalnych. Podkreślił, że takie działanie stawia świat na właściwej drodze do tego, by „przegapić ważne cele klimatyczne”.
Antonio Guterres stwierdził też, że świat „stoi obecnie w obliczu chaosu klimatycznego”, a najbogatsze gospodarki świata powinny wstrzymać finansowanie wszelkich nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi. Przypomniał również, że czas na to, by zapobiec najgorszym skutkom pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, szybko mija, a globalna temperatura wzrosła już o 1,2°C od czasów epoki preindustrialnej.
Tegoroczna Konferencja Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP29 ma przynieść przede wszystkim konkretne ustalenia w zakresie nowego wspólnego celu finansowania działań dla klimatu oraz wzmocnienia krajowych planów i celów klimatycznych.
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA w dużej mierze dzięki hojnemu wsparciu branży paliw kopalnych, której obiecał zniesienie przepisów dotyczących ochrony środowiska.
Najnowszy sondaż Opinia24 dla More In Common Polska wykazał, że aż 68 proc. Polaków oczekuje, iż rząd Donalda Tuska wykaże się większym zaangażowaniem w kwestii przeciwdziałania zmianom klimatu i zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnych ekstremalnych zjawisk pogodowych, zagrażających mieszkańcom kraju.
Zwycięstwo brytyjskiej Partii Pracy daje nadzieję na powrót polityki klimatycznej tego kraju na właściwe tory, zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach porozumienia paryskiego.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azerbejdżan i Brazylia chcą razem walczyć o utrzymanie celu klimatycznego jakim jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziome 1,5 stopnia Celsjusza.
Współpraca wojskowa Rosji z Koreą Północną nie narusza prawa międzynarodowego - powiedział podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.
Zasięg liberalnego porządku międzynarodowego cofnął się niemal do punktu wyjścia, czyli tradycyjnego Zachodu poszerzonego nieco o kraje postkomunistyczne, które przystąpiły do NATO i UE – pisze politolog.
Jak poinformowały siły pokojowe ONZ w Libanie, izraelskie czołgi przedarły się przez bramę bazy sił pokojowych w południowej części kraju. Według organizacji to kolejne izraelskie naruszenia, wcześniej już potępiane przez rządy państw – członków ONZ.
Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme) poinformował, że od początku października do północnej Strefy Gazy nie dostarczono żywności, co naraża milion mieszkańców na głód.
Z inicjatywy Polski grupa 34 państw uczestniczących w misji pokojowej UNIFIL w Libanie wydała wspólne oświadczenie potępiające ostatnie ataki na bazę sił tej misji.
Izraelska armia działała niezgodnie z prawem, ostrzeliwując pozycje zajmowane przez siły pokojowe ONZ w Libanie - oświadczył minister obrony Włoch Guido Crosetto.
Dwóch żołnierzy sił pokojowych ONZ zostało rannych w wyniku ataku izraelskich czołgów na wieżę strażniczą w Libanie.
Polska jest o krok od zatwierdzenia aktu o ochronie przed wymuszonymi zaginięciami. Senat przyjął w czwartek ustawę o ratyfikacji konwencji ONZ w tej sprawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas