W trakcie szóstego Austriackiego Szczytu Światowego w Wiedniu, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował kraje należące do G20 za ciągłe finansowanie poszukiwań oraz rozbudowy infrastruktury paliw kopalnych. Podkreślił, że takie działanie stawia świat na właściwej drodze do tego, by „przegapić ważne cele klimatyczne”.

Antonio Guterres stwierdził też, że świat „stoi obecnie w obliczu chaosu klimatycznego”, a najbogatsze gospodarki świata powinny wstrzymać finansowanie wszelkich nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi. Przypomniał również, że czas na to, by zapobiec najgorszym skutkom pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, szybko mija, a globalna temperatura wzrosła już o 1,2°C od czasów epoki preindustrialnej.

Czytaj więcej

PAN: wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną

„Aby utrzymać cel 1,5°C w zasięgu ręki, musimy zmniejszyć emisje o 45 proc. do 2030 r. i osiągnąć zerowy poziom emisji netto do połowy stulecia” – podkreślił, przypominając, że obecne zobowiązania krajowe są niewystarczające i mogą doprowadzić do wzrostu emisji o niemal 14 proc. do końca dekady.

Sekretarz generalny ONZ zauważył, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę stało się oczywiste, że wcześniejsze decyzje dotyczące źródeł energii były chybione.

„Wojna podkreśliła nędzną lekcję: nasz miks energetyczny nie działa dobrze” – powiedział Guterres. Zauważył również, że kryzys energetyczny zaostrzony przez wojnę na Ukrainie doprowadził do drastycznego wzrostu cen paliw kopalnych.

„Gdybyśmy w przeszłości masowo inwestowali w energię odnawialną, nie bylibyśmy teraz tak dramatycznie zdani na niestabilność rynków paliw kopalnych” – stwierdził.

Zdaniem Guterresa, odnawialne źródła energii są „planem pokojowym” XXI wieku i „jedyną prawdziwą drogą do bezpieczeństwa energetycznego, stabilnych cen energii, dobrobytu i życia na planecie”. W swojej przemowie sekretarz generalny ONZ nakreślił strategię, która ma przyspieszyć przejście na energię odnawialną. Zakłada ona potrojenie inwestycji w odnawialne źródła energii, przesunięcie dotacji energetycznych z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii oraz szybkie zatwierdzanie projektów wiatrowych i słonecznych.