Partnerzy

Bartmiński: Polskie rolnictwo ekologiczne we Wspólnej Polityce Rolnej

Postępujące coraz szybciej zmiany klimatyczne doprowadziły do wytyczenia w Strategii na rzecz bioróżnorodności bardzo konkretnych celów w zakresie korzystania ze środowiska naturalnego - pisze lider Ruchu Polska 2050 na Mazowszu.

Sojusznicy Rosji nie dostaną rosyjskiego zboża

Kreml wprowadził zakaz eksportu zbóż do zaprzyjaźnionych krajów Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej oraz zakaz eksportu cukru białego i trzcinowego do krajów trzecich.

Europosłowie poparli strategię „Od pola do stołu”

Strategia, będąca częścią Europejskiego Zielonego Ładu, ma umożliwić przejście na produkcję żywności bardziej przyjazną dla środowiska oraz zwierząt.

Wysokie ceny produktów rolnych. Wzrosty w niemal wszystkich kategoriach

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w lipcu o 1,8 proc. w stosunku do czerwca, ale w porównaniu z lipcem 2020 r. wzrosły o 16,4 proc.

„Takiej obfitości dawno nie było”. Rekordowe zbiory jabłek i zbóż na Ukrainie

Takiej obfitości jabłek w sadach Ukrainy nie pamiętają sadownicy od dawna. Nadmiar owoców ciągnie ceny w dół, do poziomu sprzed pandemii. Także zbiory zbóż i rzepaku zapowiadają się rekordowo.

Agrounia zapowiada kolejne protesty. Zablokuje drogi w całej Polsce

Trzeba skończyć z fikcją, że PiS reprezentuje wieś. Polska wieś nie jest ich zapleczem - powiedział na konferencji lider Agrounii, Michał Kołodziejczak. I zapowiedział protesty w całej Polsce.

Po pożarach w Grecji zabraknie miodu. We Francji też fatalnie

Szalejące w Grecji pożary lasów, podsycane wiatrem i wysoką temperaturą dokonały także spustoszeń w pasiekach. Francuzi odczuli z kolei skutki przymrozków i niepogody. Miodu z obu krajów w tym roku będzie znacznie mniej.

Pszenicy w tym roku będzie mało. Ceny chleba mocno wzrosną

Najwięksi eksporterzy pszenicy przygotowują się na najgorszy rok. W USA zbiory będą najniższe od 19 lat. W Kanadzie - niższe o jedną czwartą, a w Rosji o 15 procent. To pochodna upałów, susz i powodzi, które nękają świat tego roku.

Ziarna brazylijskiej kawy mocno drożeją

Przymrozki i rekordowe stawki frachtu wywołane zatorami w żegludze handlowej z powodu pandemii wpłynęły na wzrost cen ziarna brazylijskiej kawy. Będzie nadal drożeć w najbliższych tygodniach.

Drastyczny spadek produkcji wina we Francji

Produkcja wina we Francji zmaleje w tym roku o 24 proc. Będzie to jeden z gorszych sezonów z powodu dużych przymrozków na wiosnę - stwierdził resort rolnictwa.

Światowe ceny żywności znów w dół

Lipiec to drugi z rzędu miesiąc, w którym po 12 miesiącach nieprzerwanych zwyżek indeks światowych cen żywności spadł. Eksperci mówią o odwróceniu trendu.

Rolnicy z Agrounii zmieniają miejsce blokady. Uwaga na korki

Rondo będące skrzyżowaniem S8 z drogami krajowymi nr 12 i 91 to nowe miejsce protestu rolników z Agrounii. Od środy blokowali oni krajową "dwunastkę" w Rękoraju - inforuje Business Insider Polska.

Śnieg i mróz w Brazylii, 30 proc. drzew kawy zniszczone

Pierwsza od kilkudziesięciu lat anomalia pogody w Brazylii zniszczyła dotąd do 30 proc. plantacji drzew kawy. A to nie koniec złych wieści

Kolejna fala mrozów. Kawa i cukier z Brazylii zagrożone

Nowa fala polarnego powietrza nad głównymi terenami uprawnymi Brazylii może spowodować dalsze straty na plantacjach drzew kawy i trzciny cukrowej, które już ucierpiały w lipcu.

Agrounia i rybacy blokują drogę na Hel. Duże utrudnienia w ruchu

Blokada drogi nr 216 we Władysławowie. Agrounia i rybacy protestują blokując całkowicie wjazd i wyjazd z Półwyspu Helskiego. Protest ma potrwać do godziny szesnastej. To już trzeci protest armatorów rybołówstwa rekreacyjnego na wybrzeżu w ciągu ostatnich tygodni.

Po przymrozkach mniej kawy z Brazylii

Nagła fala przymrozków w kawowym zagłębiu Brazylii wywołała poważne zaniepokojenie, że rolnicy nie wywiążą się z dostaw ziaren tej używki zakontraktowanych wiele miesięcy temu przez maklerów po cenach stanowiących połowę obecnych.

Protest Agrounii. „To wojna o polską wieś”

Rolnicy z Agrounii blokowali we wtorek drogi w województwie łódzkim. Tłumaczyli, że rząd nie radzi sobie z ASF, co uderza w hodowców trzody chlewnej. Policja użyła gazu łzawiącego.

Kolejny mocny wzrost cen produktów rolnych

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w czerwcu tego roku o 1,5 proc. w stosunku do maja i aż o 16 proc. w porównaniu z czerwcem ‘2020 – poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.