Partnerzy

„Takiej obfitości dawno nie było”. Rekordowe zbiory jabłek i zbóż na Ukrainie

Takiej obfitości jabłek w sadach Ukrainy nie pamiętają sadownicy od dawna. Nadmiar owoców ciągnie ceny w dół, do poziomu sprzed pandemii. Także zbiory zbóż i rzepaku zapowiadają się rekordowo.

Wysokie ceny produktów rolnych. Wzrosty w niemal wszystkich kategoriach

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w lipcu o 1,8 proc. w stosunku do czerwca, ale w porównaniu z lipcem 2020 r. wzrosły o 16,4 proc.

Agrounia zapowiada kolejne protesty. Zablokuje drogi w całej Polsce

Trzeba skończyć z fikcją, że PiS reprezentuje wieś. Polska wieś nie jest ich zapleczem - powiedział na konferencji lider Agrounii, Michał Kołodziejczak. I zapowiedział protesty w całej Polsce.

Po pożarach w Grecji zabraknie miodu. We Francji też fatalnie

Szalejące w Grecji pożary lasów, podsycane wiatrem i wysoką temperaturą dokonały także spustoszeń w pasiekach. Francuzi odczuli z kolei skutki przymrozków i niepogody. Miodu z obu krajów w tym roku będzie znacznie mniej.

Pszenicy w tym roku będzie mało. Ceny chleba mocno wzrosną

Najwięksi eksporterzy pszenicy przygotowują się na najgorszy rok. W USA zbiory będą najniższe od 19 lat. W Kanadzie - niższe o jedną czwartą, a w Rosji o 15 procent. To pochodna upałów, susz i powodzi, które nękają świat tego roku.

Ziarna brazylijskiej kawy mocno drożeją

Przymrozki i rekordowe stawki frachtu wywołane zatorami w żegludze handlowej z powodu pandemii wpłynęły na wzrost cen ziarna brazylijskiej kawy. Będzie nadal drożeć w najbliższych tygodniach.

Drastyczny spadek produkcji wina we Francji

Produkcja wina we Francji zmaleje w tym roku o 24 proc. Będzie to jeden z gorszych sezonów z powodu dużych przymrozków na wiosnę - stwierdził resort rolnictwa.

Światowe ceny żywności znów w dół

Lipiec to drugi z rzędu miesiąc, w którym po 12 miesiącach nieprzerwanych zwyżek indeks światowych cen żywności spadł. Eksperci mówią o odwróceniu trendu.

Rolnicy z Agrounii zmieniają miejsce blokady. Uwaga na korki

Rondo będące skrzyżowaniem S8 z drogami krajowymi nr 12 i 91 to nowe miejsce protestu rolników z Agrounii. Od środy blokowali oni krajową "dwunastkę" w Rękoraju - inforuje Business Insider Polska.

Śnieg i mróz w Brazylii, 30 proc. drzew kawy zniszczone

Pierwsza od kilkudziesięciu lat anomalia pogody w Brazylii zniszczyła dotąd do 30 proc. plantacji drzew kawy. A to nie koniec złych wieści

Kolejna fala mrozów. Kawa i cukier z Brazylii zagrożone

Nowa fala polarnego powietrza nad głównymi terenami uprawnymi Brazylii może spowodować dalsze straty na plantacjach drzew kawy i trzciny cukrowej, które już ucierpiały w lipcu.

Agrounia i rybacy blokują drogę na Hel. Duże utrudnienia w ruchu

Blokada drogi nr 216 we Władysławowie. Agrounia i rybacy protestują blokując całkowicie wjazd i wyjazd z Półwyspu Helskiego. Protest ma potrwać do godziny szesnastej. To już trzeci protest armatorów rybołówstwa rekreacyjnego na wybrzeżu w ciągu ostatnich tygodni.

Po przymrozkach mniej kawy z Brazylii

Nagła fala przymrozków w kawowym zagłębiu Brazylii wywołała poważne zaniepokojenie, że rolnicy nie wywiążą się z dostaw ziaren tej używki zakontraktowanych wiele miesięcy temu przez maklerów po cenach stanowiących połowę obecnych.

Protest Agrounii. „To wojna o polską wieś”

Rolnicy z Agrounii blokowali we wtorek drogi w województwie łódzkim. Tłumaczyli, że rząd nie radzi sobie z ASF, co uderza w hodowców trzody chlewnej. Policja użyła gazu łzawiącego.

Kolejny mocny wzrost cen produktów rolnych

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w czerwcu tego roku o 1,5 proc. w stosunku do maja i aż o 16 proc. w porównaniu z czerwcem ‘2020 – poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Polacy mniej chętnie jeżdżą na saksy. Przez dobrobyt?

Holenderskie media wskazują na zmniejszającą się liczbę pracowników z Europy Wschodniej. Dziennik "Trouw" pisał, że w krajach na wschodzie Europy znacznie poprawiła się sytuacja gospodarcza, stąd mniejsze zainteresowanie pracą w holenderskim rolnictwie i ogrodnictwie - pisze Business Insider Polska.

Przejściowy spadek indeksu cen?

Po 12 miesiącach nieprzerwanego wzrostu indeks światowych cen żywności w czerwcu wreszcie spadł. Ale eksperci wskazują wiele ryzyk, które mogą uniemożliwić spadek cen w kolejnych miesiącach.

Pierwszy przypadek ASF w w Brandenburgii

Pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń ASF stwierdzono w dwóch ośrodkach hodowli trzody chlewnej w Brandenburgii — podał federalny resort rolnictwa. Ten kraj związkowy graniczy z Polską, gdzie ASF występuje często — pisze Reuter