Niesporczaki to typ pospolitych, bardzo małych zwierząt bezkręgowych, zaliczanych do grupy pierwoustych. Zasiedlają one rozmaite siedliska – przede wszystkim wodne lub wilgotne. Te niezwykłe, mikroskopijne stworzenia, słyną z tego, że są bardzo wytrzymałe – milimetrowe bezkręgowce są w stanie przetrwać zarówno silne mrozy jak i upały. Są także w stanie przetrwać między innymi w próżni czy w warunkach bardzo wysokiego ciśnienia. Niektórzy nazywają niesporczaki wręcz „niezniszczalnymi”.
O niesporczakach głośno było między innymi po tym, jak w wyniku katastrofy izraelskiej sondy Bereszit, która w kwietniu 2019 roku rozbiła się przy próbie lądowania na powierzchni Księżyca, pierwotniaki te znalazły się na powierzchni Księżyca, gdzie mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Zwierzęta te są w stanie wrócić do życia nawet po 10 latach od momentu, w którym zostaną kompletnie wysuszone. Jak wykazano, są w stanie przetrwać również w próżni kosmicznej.
Czym są niesporczaki?
Od dłuższego czasu naukowców nurtowało, w jaki sposób warunki zabójcze dla większości innych organizmów są dla niesporczaków niestraszne. Teraz badacze z Marshall University w Wirginii Zachodniej (USA) twierdzą, że właśnie znaleźli odpowiedź na to pytanie.
Czytaj więcej
Naukowcy odkryli, że w cieplejszym i bardziej suchym klimacie drzewa coraz gorzej radzą sobie z pochłanianiem dwutlenku węgla. Dalsze ocieplanie się klimatu jeszcze bardziej ograniczy ten proces.
Słynące ze swojej niezwykłej odporności niesporczaki – mikroskopijne bezkręgowce o ośmiu odnóżach – w stanie hibernacji mogą przetrwać temperaturę od bliskiej zera absolutnego do ponad 150 stopni Celsjusza.