Nowe odkrycie dotyczące roślin. Przełom w badaniach nad zmianami klimatu

Najnowsze odkrycie naukowców może stanowić przełom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. Wynika z niego, że rośliny pochłaniają o 31 proc. więcej dwutlenku węgla niż do tej pory sądzono. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają lasy deszczowe. Omówienie wspomnianych badań przynosi magazyn „Nature”.

Publikacja: 30.10.2024 13:56

Przełomowe odkrycie naukowców. Kluczowa rola lasów deszczowych w walce z CO2

Przełomowe odkrycie naukowców. Kluczowa rola lasów deszczowych w walce z CO2

Foto: Adobe Stock

Wzrost emisji dwutlenku węgla w atmosferze powoduje ocieplanie się klimatu i stanowi jedno z największych zagrożeń dla przyszłości Ziemi. Wnioski płynące z najnowszego odkrycia naukowców są więc bardzo obiecujące. Badacze podkreślają, jak duże znaczenie mają rośliny w walce z zanieczyszczeniem atmosfery.

Ile CO2 pochłaniają rośliny? Nowe odkrycie naukowców

Rośliny pochłaniają o 31 proc. więcej dwutlenku węgla niż wcześniej sądzono. Takiego odkrycia dokonał zespół naukowców z amerykańskiego Cornell University we współpracy z Narodowym Laboratorium Oak Ridge Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

Ilość dwutlenku węgla usuwanego z atmosfery w procesie fotosyntezy określana jest jako produkcja pierwotna brutto. Jej wartość podawana jest w petagramach węgla rocznie. 1 petagram odpowiada 1 miliardowi ton. To mniej więcej taka ilość, jaką co roku emituje 238 milionów samochodów napędzanych paliwami kopalnymi.

Dotychczasowa wiedza na temat roli roślin w pochłanianiu CO2 opierała się na badaniach sprzed 40 lat. Według tych szacunków ilość dwutlenku węgla usuwanego z atmosfery wynosiła 120 petagramów. Nowe metody pomiarów pozwoliły wskazują, że możemy mówić o 157 petagramach. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature”.

Czytaj więcej

Tegoroczna powódź może być groźna dla Bałtyku. Wyniki badań polskich naukowców

Dwutlenek węgla i rośliny: to może być przełom w walce ze zmianami klimatu

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali siarczek karbonylu jako składnik zastępczy dla dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy. Opracowali model, który śledzi ruch tego związku chemicznego z powietrza do chloroplastów w liściach, gdzie zachodzi proces fotosyntezy. Siarczek karbonylu przechodzi tę samą drogę, co dwutlenek węgla, a przy jego pomocy badaczom łatwiej dokonywać pomiarów na dużą skalę.

Badanie umożliwiło lepsze odwzorowanie procesu zwanego dyfuzją mezofilu, czyli przemieszczania się dwutlenku węgla i siarczku karbonylu z liści do chloroplastów, gdzie następuje wiązanie węgla. Zrozumienie tego procesu jest niezbędne do ustalenia, jak wydajnie rośliny prowadzą fotosyntezę.

Badacze wykorzystali do opracowania modelu dane z różnych źródeł. Jednym z nich była baza LeafWeb Narodowego Laboratorium Oak Ridge Departamentu Energii USA, która zbiera informacje o cechach fotosyntezy od naukowców z całego świata. Wyniki porównali z danymi pochodzącymi z wież monitoringu środowiska, które są bardziej miarodajne niż obserwacje satelitarne.

Czytaj więcej

Na słynnym zdjęciu czarnej dziury jest błąd? Nowe wyniki badań japońskich naukowców

Największą różnicę między badaniami z lat 80. i dzisiejszymi zanotowano w tropikalnych lasach deszczowych. Potwierdziły to pomiary naziemne. Wynika z nich, że lasy deszczowe odgrywają ważniejszą rolę w procesie naturalnego pochłaniania dwutlenku węgla niż szacowano wcześniej na podstawie danych satelitarnych.

Określenie, ile dwutlenku węgla może być pochłaniane przez ekosystemy lądowe, zwłaszcza przez lasy, ma zasadnicze znaczenie dla przewidywania tempa zmian klimatycznych.

„Ustalenie naszych szacunków globalnej fotosyntezy jest kluczowym krokiem w poprawie prognoz dotyczących poziomu CO2 w atmosferze w przyszłości i jego konsekwencji dla klimatu” – podsumowuje Peter Thornton, kierownik Sekcji Nauk o Systemach Ziemi w Narodowym Laboratorium Oak Ridge.

Klimat i ludzie
Donald Trump otwiera nowy front rywalizacji z Chinami. „Piękny, czysty węgiel”
Klimat i ludzie
Donald Trump w sprawie zmian klimatycznych mówi innym głosem niż Amerykanie
Klimat i ludzie
Rolnik z Peru pozywa niemieckiego giganta. Kto zapłaci za skutki zmian klimatu?
Klimat i ludzie
Co różni politykę klimatyczną USA i Rosji? Seria podobieństw i jedna różnica
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Klimat i ludzie
USA uderzają w kraje najbardziej narażone na zmiany klimatu. Decyzja Trumpa
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń