Tegoroczna powódź może być groźna dla Bałtyku. Wyniki badań polskich naukowców

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zbadali wodę z Odry pobraną w czasie wrześniowej powodzi. Stwierdzili, że normy stężenia w niej niektórych pierwiastków zostały przekroczone. Jakie w związku z tym przewidują konsekwencje powodzi dla Bałtyku?

Publikacja: 24.10.2024 04:49

Zalane ulice w Głuchołazach podczas powodzi we wrześniu tego roku.

Zalane ulice w Głuchołazach podczas powodzi we wrześniu tego roku.

Foto: Michał Meissner PAP

Politechnika Wrocławska na swojej stronie internetowej opublikowała komunikat na temat przeprowadzonych badań próbek wody z Odry. Próbki te pobrane zostały w trakcie ostatniej powodzi, a ich analiza pokazała stopień zanieczyszczenia rzeki.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zbadali próbki wody z Odry po powodzi

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej przeprowadzili badanie wody z Odry pobranej podczas wrześniowej powodzi. Badaniom chemicznym i mikrobiologicznym poddano próbki zabezpieczone przez badaczy z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej w czterech różnych lokalizacjach wzdłuż rzeki (w nawiasach podano daty pobrania próbek):

  • Odra-Potokowa (20 września),
  • Odra-Czernica (21 września),
  • Odra-Jaz (20 września),
  • Odra-pl. Grunwaldzki (20 września).

Miejsca pobrania próbek znajdowały się zarówno na terenach bardziej, jak i mniej zurbanizowanych, a także tam, gdzie Odra łączy się ze swoimi dopływami. Pozwoliło to ocenić wpływ powodzi na różne ekosystemy.

Jak można przeczytać w sprawozdaniu z badań z 8 października były to „próbki ciekłe, koloru żółto-brunatnego z widocznym osadem, dostarczone w szczelnie zamkniętych butelkach ze szkła”. Badania próbek wykonano w akredytowanym Laboratorium Chemicznym Analiz Wielopierwiastkowych na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.

Badania próbek wody z Odry po powodzi

Badania przeprowadzono – jak zaznaczyła we wspomnianym komunikacie prof. Katarzyna Chojnacka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem, kierująca Laboratorium Chemicznym Analiz Wielopierwiastkowych – aby sprawdzić, czy z powodu powodzi nastąpił wzrost stężeń zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych w wodach Odry. Zanieczyszczenia te mogą bowiem zagrażać zarówno zdrowiu publicznemu, jak i środowisku. Celem badań była ocena wpływu powodzi na stan Odry, a także wskazanie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

– Badania trwały kilka dni i zostały przeprowadzone z użyciem różnych technik badawczych – powiedziała, cytowana w uczelnianym komunikacie, dr inż. Małgorzata Mironiuk, kierownik ds. jakości laboratorium.

Czytaj więcej

Obronić się przed powodzią i suszą: Jak polskie miasta reagują na zmiany klimatyczne?

Badania wody z Odry pobrane w czasie powodzi: Znaczne przekroczenie stężenia niektórych pierwiastków

W wyniku analiz pobranych próbek wody z Odry stwierdzono znaczące przekroczenia stężeń glinu i żelaza. Podwyższone okazało się też stężenie azotu i fosforu, a wysokie – stężenie sodu. Takie zanieczyszczenia – co podkreślono w komunikacie uczelni – są niebezpieczne zwłaszcza w zamkniętych akwenach. Takim natomiast jest Morze Bałtyckie.

Jak wskazała profesor Chojnacka, w wyniku nadmiernego zanieczyszczenia dochodzi do deficytu tlenu w wodzie, co negatywnie wpływa na ryby. Zanieczyszczenia przyspieszają także zakwit sinic w Bałtyku. Badaczka podkreśliła jednocześnie, że pozytywnym zaskoczeniem było stwierdzenie w badanych próbkach wody z Odry braku podwyższonych stężeń toksycznych metali, takich jak rtęć czy kadm.

Konsekwencje powodzi dla Bałtyku mogą być odczuwalne przez najbliższe dziesięciolecia

– Zwiększone ładunki biogenów wpływają na rozwój stref beztlenowych w Bałtyku, co prowadzi do śmierci organizmów dennych i zaburzeń w łańcuchu pokarmowym – przyznała profesor Chojnacka.

Zaznaczyła również, że powódź może mieć dla Bałtyku długofalowe konsekwencje. Te zaś najbardziej odczuwalne mogą być w obszarze rybołówstwa i turystyki. Ekspertka przewiduje, że zanieczyszczenie Bałtyku prawdopodobnie przyczyni się latem do bujnego zakwitu sinic.

Czytaj więcej

Oceanolog ostrzega: Tego nie wytrzyma żadne miasto portowe na świecie

Problem zanieczyszczenia pogłębia długi czas wymiany wód Bałtyku z Morzem Północnym. Proces ten trwa około 25-30 lat. To zaś sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń i ich wieloletniemu utrzymywaniu się.

Badacze z Politechniki Wrocławskiej – jak zaznacza profesor Chojnacka – mając na uwadze możliwe negatywne konsekwencje powodzi dla Bałtyku, zalecają działania w efekcie których ograniczony zostanie dopływ zanieczyszczeń oraz możliwa będzie ochrona ekosystemów morskich.

Powódź 2024 w Polsce

We wrześniu południowo zachodnią Polskę – podobnie jak wiele innych europejskich regionów – dotknęła powódź wywołana silnymi opadami deszczu, które przyniósł niż genueński Borys. Jej skutki w naszym kraju najbardziej odczuli mieszkańcy województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i lubuskiego.

16 września ogłoszony został stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych żywiołem. Rząd wdrożył też program pomocowy dla gospodarstw domowych i firm, które ucierpiały w wyniku powodzi. Ponadto w kraju ruszyły zbiórki darów dla poszkodowanych organizowane zarówno przez osoby prywatne, jak i instytucje.

Tegoroczna powódź była niejednokrotnie porównywana do mającej miejsce w 1997 roku powodzi stulecia.

Politechnika Wrocławska na swojej stronie internetowej opublikowała komunikat na temat przeprowadzonych badań próbek wody z Odry. Próbki te pobrane zostały w trakcie ostatniej powodzi, a ich analiza pokazała stopień zanieczyszczenia rzeki.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zbadali próbki wody z Odry po powodzi

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat i ludzie
Dania wprowadzi podatek od emisji CO2 w rolnictwie. To pierwszy taki kraj na świecie
Klimat i ludzie
Talibowie na szczycie klimatycznym w Baku. Chcą rozmawiać o zmianach klimatu
Klimat i ludzie
Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłaszają nowy plan klimatyczny. „To greenwashing”
Klimat i ludzie
Nowe odkrycie dotyczące roślin. Przełom w badaniach nad zmianami klimatu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Klimat i ludzie
„Miliardy ptaków giną, byśmy mogli się ładnie ubrać”. Apel słynnej projektantki