Politechnika Wrocławska na swojej stronie internetowej opublikowała komunikat na temat przeprowadzonych badań próbek wody z Odry. Próbki te pobrane zostały w trakcie ostatniej powodzi, a ich analiza pokazała stopień zanieczyszczenia rzeki.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zbadali próbki wody z Odry po powodzi
Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej przeprowadzili badanie wody z Odry pobranej podczas wrześniowej powodzi. Badaniom chemicznym i mikrobiologicznym poddano próbki zabezpieczone przez badaczy z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej w czterech różnych lokalizacjach wzdłuż rzeki (w nawiasach podano daty pobrania próbek):
- Odra-Potokowa (20 września),
- Odra-Czernica (21 września),
- Odra-Jaz (20 września),
- Odra-pl. Grunwaldzki (20 września).
Miejsca pobrania próbek znajdowały się zarówno na terenach bardziej, jak i mniej zurbanizowanych, a także tam, gdzie Odra łączy się ze swoimi dopływami. Pozwoliło to ocenić wpływ powodzi na różne ekosystemy.
Jak można przeczytać w sprawozdaniu z badań z 8 października były to „próbki ciekłe, koloru żółto-brunatnego z widocznym osadem, dostarczone w szczelnie zamkniętych butelkach ze szkła”. Badania próbek wykonano w akredytowanym Laboratorium Chemicznym Analiz Wielopierwiastkowych na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.